6 zalet niskich łóżek. Sprawdź, dlaczego warto je mieć
Gdy myślisz o meblach do sypialni, wyobrażasz sobie wysokie łóżko z jeszcze wyższym materacem? To opcja, na którą oczywiście możesz się zdecydować. Jednak w ostatnich latach bardzo popularnym trendem jest niskie łóżko. Zastanawiasz się, czy to ma sens? Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć inwestycję w taki mebel.
Niskie łóżko, czyli jakie?
Zanim przejdziemy do zalet, jakimi wyróżniają się łóżka niskie, warto wyjaśnić, o jakich konstrukcjach dokładnie mowa. Co można uznać za niskie łóżko? Oczywiście granice między wysoki a niskim łóżkiem są bardzo umowne. Jednak mianem „niskie łóżko” określa się najczęściej takie, którego wysokość ramy nie przekracza 30-40 cm.
To jednak nie wszystko. Niskie łóżko do sypialni może się znaleźć na samej podłodze. Takie rozwiązanie dotarło do Europy z Japonii, gdzie tradycyjnie śpi się na macie tatami oraz futonie – bawełnianym materacu. To także opcja, którą można rozważyć.
Dlaczego jednak w ogóle łóżka niskie zyskują na popularności? Zobacz!
Łóżka niskie – dlaczego warto na nie postawić?
Jest kilka kluczowych powodów, dla których niskie łóżka do sypialni mogą być dobrym wyborem. Oto one.
1. Niskie łóżko zapewnia komfortową temperaturę podczas snu
Przy podłodze zazwyczaj jest nieco chłodniej, ponieważ ciepło unosi się ku górze. Wbrew pozorom, podczas nocnego wypoczynku jest to ogromny plus. Kiedy śpisz, Twój organizm delikatnie obniża temperaturę, a gdy zimniej jest też w otoczeniu, łatwiej jest osiągnąć stan REM i wpaść w głęboki, regenerujący sen.
Spanie na bardzo niskim łóżku będzie też zbawieniem podczas upalnego lata – gorące powietrze nie będzie Ci aż tak bardzo dokuczać!
2. Niskie łóżko do sypialni jest bezpieczniejsze
Ten argument jest szczególnie ważny dla młodych rodziców, którzy decydują się na spanie z maluszkiem w jednym łóżku. Bardzo niskie łóżko niweluje ryzyko upadku dziecka z dużej wysokości – np. gdy rodzic zaśnie, a pociecha zechce przeturlać się na bok. Przy niewysokiej ramie, zwłaszcza gdy pod łóżkiem znajdzie się miękki dywan, ryzyko jakiegokolwiek urazu będzie znikome, a przy wyborze futonu zamiast łóżka – żadne.
Kwestie bezpieczeństwa będą ważne również dla starszych dzieci, które śpią już samodzielnie, a także dla osób dorosłych – szczególnie, jeśli ich sen bywa niespokojny.
Sprawdź również: Drewniane łóżko bez zagłówka – idealny wybór dla minimalistów
3. Niska rama łóżka zwiększa poczucie bezpieczeństwa
Spanie blisko „ziemi” może być bardzo korzystne z psychologicznego punktu widzenia. Dlaczego? Ponieważ im bliżej jesteś podłoża, tym łatwiej „zintegrować się” z otoczeniem, zamiast się od niego izolować. W efekcie może to być dobre rozwiązanie dla osób, które na co dzień zmagają się ze stresem i szukają spokoju oraz pełnej relaksacji.
4. Idealne łóżko pod niskim skosem
Łóżka niskie na poddasze to doskonały wybór. Niska rama lub nawet jej brak oznacza, że możesz bardzo efektywnie wykorzystać przestrzeń pomieszczenia pod dachem. Takie łóżko bez problemu umieścisz w części pod skosem i będziesz na nim spać bez obaw o to, że wstając, uderzysz głową o sufit.
Łóżka niskie dobrze sprawdzą się też na antresoli. Tu warto wykorzystać bardzo niską ramę albo wspomnianą już kompozycję tatami + futon. Oszczędzanie miejsca stanie się łatwiejsze!
5. Niskie łóżko japońskie wpisuje się w modny styl
W aranżacji wnętrz królują obecnie minimalizm oraz klimaty japońskie i skandynawskie. Łóżka niskie doskonale wpisują się w te trendy i pozwalają stworzyć harmonijną, uspokajającą przestrzeń, która sprzyja wypoczynkowi.
Nie musisz się też obawiać, że gdy moda na japandi minie, Twoja sypialnia stanie się passe. Wręcz przeciwnie! Design nowoczesnych niskich łóżek drewnianych jest bardzo uniwersalny! Wystarczy zmienić narzutę czy poduszki, aby nadać mu charakteru glamour, etno, boho czy retro.
Przeczytaj również: Lewitujące łóżko – postaw (na) nietypowy mebel w sypialni
6. Niskie łóżka sprzyjają minimalizmowi
Masz tendencję do gromadzenia rzeczy, które nie są Ci już potrzebne? Jeżeli zdecydujesz się na łóżko z wysoką ramą. Zyskujesz dodatkową przestrzeń do ich przechowywania. W praktyce takie drobiazgi najczęściej tylko niepotrzebnie zajmują miejsce. Niskie łóżko – dwuosobowe czy jednoosobowe – pozwoli Ci uniknąć tego problemu, bo zniknie miejsce na „chowanie pod dywan” rzeczy, które może kiedyś się przydadzą.
A jakie niskie łóżko wybrać? Przejrzyj naszą ofertę lub skontaktuj się, a pomożemy Ci dopasować model idealny!