Lewitujące łóżko – postaw (na) nietypowy mebel w sypialni

Kategoria:: Meble i dodatki Data:

To nie żart, żadne hokus-pokus ani technologia przyszłości. Lewitujące łóżka naprawdę istnieją, a jedno z nich może znaleźć się w twojej sypialni. Polecamy model MILANO, BALETTO albo na przykład BOHO LIFT. Jak to działa i jaki efekt aranżacyjny daje?

Łóżka lewitujące z naszej kolekcji (jak między innymi wspomniane MILANO, BALETTO czy BOHO LIFT) to propozycje wykonane w 100% ze szlachetnych gatunków drewna, o minimalistycznym designie, dostępne w różnych kolorach i rozmiarach (140 cm x 200 cm, 160 cm x 200 cm, łóżko lewitujące 200 x 200 cm i inne). Od modeli standardowych różni je konstrukcja. 

Na czym polega tajemnica lewitujących łóżek?

lewitujące łóżko na białym tle

Nogi łóżka (lub inne elementy, na których opiera się rama) nie są rozmieszczone „tradycyjnie” – w narożnikach, tylko przesunięte bliżej środka – tak, by nie były widoczne. Lewitujące łóżka z pojemnikiem natomiast „lewitują” dzięki temu, że ów pojemnik na pościel – stanowiąc podporę dla ramy – jest od niej znacznie mniejszy i umiejscowiony centralnie, a tym samym ukryty przed wzrokiem obserwatora. Łóżko sprawia wrażenie zawieszonego w powietrzu. Efekt ten może ciekawie spotęgować jeszcze zainstalowanie pod łóżkiem oświetlenia. 

Taka konstrukcja nie jest oczywiście jedyną możliwą opcją stworzenia lewitującego łóżka, choć jest to sposób najpopularniejszy i zdecydowanie najbardziej praktyczny. Inne próby polegają na przykład na przytwierdzaniu łóżka do ściany i zawieszaniu go w taki sposób, w jaki wiszą balkony, podwieszaniu łóżka pod sufitem na specjalnych linkach, konstruowaniu łóżka ze środkiem ciężkości przesuniętym w stronę zagłówka, a nawet na stosowaniu pola magnetycznego. Każda z tych koncepcji obciążona jest jednak wadami, których jest zdecydowanie więcej niż zalet.

Łóżko, które nie ma sobie równych...

Poza zaskoczeniem, jakie wywołują łóżka lewitujące (z pojemnikiem lub bez) na osobach, które widzą je pierwszy raz, są jeszcze inne „konsekwencje” postawienia takiego mebla w sypialni. Osoby pragmatyczne docenią na pewno fakt, iż łatwiej się pod takim łóżkiem sprząta – to niezaprzeczalne. Miłośnicy nieoczywistych rozwiązań w aranżacji wnętrz również będą pod wrażeniem i chętnie pobawią się tą formą w swoich projektach. Lewitujące łóżko stanowi – teoretycznie niemożliwe – połączenie sporych gabarytów z optyczną lekkością bryły. Doskonale prezentuje się – rzecz jasna – w przestronnej sypialni, a wstawione do niewielkiego pomieszczenia wcale go nie przytłacza. Unosząc się parę centymetrów nad podłogą (zwykle 10 do kilkunastu), wydaje się lżejsze niż wszystkie inne. Nie da się tego z niczym porównać. Łóżko lewitujące z pojemnikiem to również znakomita oszczędność miejsca (możliwość schowania pościeli pod łóżkiem), a do łóżka można podejść bliżej (można stanąć bezpośrednio przed łóżkiem pod “lewitującą częścią łóżka”).

Nowoczesny mebel lewitujący w różnych stylach

Łóżko drewniane lewitujące jest świetną opcją do sypialni urządzonej w dowolnej odmianie stylu skandynawskiego, w klimacie industrialnym, utrzymanej w stylistyce japońskiej, inspirowanej motywami boho czy nawiązującej na przykład do idei eko. Jego prosta, minimalistyczna forma pozwala na wiele „odsłon”, natomiast naturalny materiał, z którego jest ono wykonane sprawia, że łóżko jest ponadczasowe. Taki mebel po prostu nie wychodzi z mody, a „lewitowanie w sypialni” stało się hitem już kilka lat temu.

Sprawdź również: Drewniana sypialnia - Jakie meble do niej wybrać?

BALETTO – bukowe łóżko lewitujące 160x200.

Drewniane łóżko lewitujące z pojemnikiem

Osobom decydującym się na wybór lewitującego łóżka do sypialni, zdecydowanie polecamy modele z pojemnikiem na pościel. Jest on zazwyczaj o około 20 cm z każdej strony mniejszy od ramy łóżka (żeby nie było go widać), ale i tak przy tym bardzo pojemny i przydatny – do przechowywania pościeli, ręczników, domowych tekstyliów, sezonowych ubrań lub tego, na co akurat potrzebne jest w domu wygospodarowanie odpowiedniego miejsca.

Przeczytaj również: Łóżko drewniane z pojemnikiem - sposób na dodatkowe przechowywanie

BOHO LIFT – dębowe łóżko lewitujące z pojemnikiem 140X200.

Lewitujące łóżko – cena

Łóżka lewitujące wykonane z litego drewna liściastego – na przykład dębowego czy bukowego – barwione i odpowiednio zabezpieczone (przy użyciu wyłącznie ekologicznych środków), o prostej formie i funkcjonalnym designie to – zależnie od modelu – koszt minimum 3-4 tys. zł. Wydatek niebagatelny, ale mebel jest z pewnością tego wart. Produkt w 100% naturalny, szlachetne drewno, solidna konstrukcja, wysoka jakość wykonania, dbałość o detale, no i ten niezwyczajny efekt unoszenia się nad ziemią... jak ze snu.