Drewniana sypialnia – jakie meble do niej wybrać?
Sypialnia w drewnie nie oznacza dziś oczywiście staromodnej boazerii z lat 80. ułożonej na ścianach – od podłogi aż po sufit. To raczej gustowne, harmonijne, sprzyjające relaksowi wnętrze – na przykład w klimacie scandi – z drewnem w roli głównej. Jak urządzić tak przyjazną ludzkim zmysłom przestrzeń?
Receptą na sukces jest umiar i jakość dobranych do sypialni drewnianych mebli. Aranżacja nie może być obciążona nadmiarem przedmiotów, zbytnim zróżnicowaniem barw czy udziwnieniem form. Miłe dla oka i naturalne w dotyku drewno oraz minimalistyczny design to clou takiego wnętrza.
Łóżko drewniane do sypialni
Celujmy w naturalną kolorystykę i proste formy, które nigdy się nie zestarzeją. Drewno nie wychodzi z mody i pasuje niemalże do każdego stylu. Sprawdza się w wystroju skandynawskim, w estetyce japońskiej, wnętrzach boho, aranżacjach ekologicznych, rustykalnych i wielu innych. Taka drewniana sypialnia jest nie tylko ponadczasowa i uniwersalna, ale także po prostu... przytulna. Drewno, jak każdy naturalny materiał, sprawia, że czujemy się w jego otoczeniu dobrze i bezpiecznie.
Polecamy łóżka wykonane w 100% ze szlachetnego drewna – proste i czyste w formie, projektowane z myślą o pięknym, minimalistycznym wyglądzie i komforcie snu. Dużą popularnością cieszą się obecnie łóżka do sypialni z nisko osadzoną ramą, dobrze komponujące się w każdym nowoczesnym stylu, a także te w formie samej ramy (bez nóg i zagłówka) – idealne do wystroju o cechach japońskich. Osobom bardziej praktycznym mogą spodobać się również łóżka z ukrytym pojemnikiem na pościel, których konstrukcja sprawia, że mimo większych gabarytów mebel nadal wygląda lekko – to tak zwane łóżka lewitujące.
Zobacz wszystkie dostępne obecnie drewniane łóżka do sypialni >>
Stolik nocny z drewna obok łóżka
Wśród drewnianych mebli sypialnianych nie może zabraknąć również nocnych stolików/szafek. Do wyboru są modele najprostsze, ale za to bardzo funkcjonalne – stoliki zawieszane na ramie łóżka, z poręczną szufladką lub bez niej, wykonywane zazwyczaj z tego samego drewna, z którego jest zrobiona rama, oraz stoliki wolnostojące. W tej drugiej grupie są zarówno klasyczne propozycje, jak i nieco mniej popularne stoliki nocne w stylu japońskim – zaprojektowane do sypialni z japońskim łóżkiem lub futonem na macie tatami zamiast zwykłego posłania. Osoby lubiące oryginalne rozwiązania aranżacyjne docenią z pewnością opalane pieńki w roli przyłóżkowego stoliczka.
s
Obejrzyj stoliki nocne do drewnianej sypialni >>
Drewniana komoda lub konsola
Jeśli sypialnia – poza tym, że jest miejscem relaksu – ma pełnić również inne funkcje, warto wstawić do niej dodatkowy mebel – drewnianą komodę, jeśli chcemy mieć w tym pomieszczeniu miejsce do przechowywania rzeczy albo na przykład wielofunkcyjną konsolę – w roli praktycznej toaletki czy biurka lub po prostu miejsca na ustawienie ozdób.
Wybierz komodę lub konsolę z drewna do sypialni >>
Drewniana sypialnia – nie tylko w kolorze drewna...
Na koniec ważna uwaga – sypialnia z drewnianymi meblami nie musi wyglądać jak góralska chata i sprawiać wrażenia ciężkiego wizualnie wystroju. Warto pamiętać, że drewno może mieć różne wybarwienia, a poza tym można je oczywiście malować na różne kolory. Ponadto, kilka drewnianych mebli o minimalistycznej formie wstawionych do pomieszczenia, w którym zestawia się je z monochromatycznym otoczeniem – na przykład ściany, podłoga, rolety etc. utrzymane w bielach, szarościach albo nawet w czerni wygląda elegancko i nowocześnie.
Chcąc uzyskać efekt wyjątkowej lekkości, delikatności i rozświetlenia wnętrza, warto zdecydować się na biało-drewnianą aranżację sypialni. Bazuje się wtedy najczęściej na jasnych odmianach drewna i ciepłych, nieco złamanych odcieniach bieli. To harmonijna, uspokajająca, pozytywnie działająca na człowieka kolorystyka, która w innych okolicznościach mogłaby wydać się nawet nieco nudna, ale w sypialni sprawdza się bardzo dobrze. Łatwo zresztą taki wystrój w razie potrzeby ożywić, wprowadzając jakiś dekoracyjny element o mocnej barwie, aby przełamać wydźwięk całości.
Nieco więcej wyrazistości zapewnia sypialnia szaro-drewniana, zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się w niej nie tylko odcienie mysie i gołębie. Łączenie szarości z barwą naturalnego drewna (podobnie jak bieli z drewnem) jest niestygnącym trendem, który zapewnia ciekawe efekty w każdym pomieszczeniu – nie tylko w sypialni, ponieważ na szarym tle pięknie eksponuje się meble i dodatki w każdym kolorze. Można tu pokusić się nawet o interesujące zestawianie ciepłych kolorów drewnianych mebli z chłodnymi barwami reszty aranżacji.
I opcja najodważniejsza, czyli czarno-drewniana sypialnia – wnętrze z charakterem, którego zaaranżowanie wymaga dużego wyczucia, ale finalnie można cieszyć się przysłowiowym efektem WOW. To nietuzinkowa propozycja i aranżacja, w której nie każdy czuje się dobrze, jednak czerń i drewno (byle niezbyt mocno z nią kontrastujące) są dobrym wyborem do pomieszczenia, w którym się śpi. Wygląda to elegancko i pomaga wyciszyć emocje.