Czym się kierować przy wyborze rodzaju drewna na meble?
Drewniane meble cieszą się ogromną popularnością już od setek lat – ten naturalny surowiec prezentuje się niezwykle szlachetnie, dopełniając nawet najbardziej wymagające aranżacje. Na rynku znaleźć można różne gatunki drewna. Jakie rodzaje sprawdzają się najlepiej w przypadku mebli?
Rodzaje drewna na meble
W produkcji mebli wykorzystuje się bardzo różne gatunki drewna – to nie tylko te doskonale znane nam z Polskich lasów, lecz także egzotyczne, o niesamowitych odcieniach. Wśród najpopularniejszych gatunków stosowanych do tworzenia sprzętów domowych można wyróżnić:
-
dąb,
-
orzech amerykański,
-
sosnę,
-
olchę,
-
buk,
-
jesion,
-
brzozę.
Zdecydowanie największą popularnością cieszy się dąb. Drewno to ma niesamowicie głęboki kolor, a jednocześnie parametry, które pozwalają na tworzenie wytrzymałych konstrukcji. Dąb słynie ze swojej dużej masy, solidności oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne i wodę. Ten gatunek drewna jest często wykorzystywany zwłaszcza w przypadku mebli mocno eksploatowanych – np. stołów czy blatów w kuchni. Warto, by drewno na meble nie miało zbyt wielu słojów, które mogłyby zacząć wypadać po kilku latach używania.
Przeczytaj także: Drewniana sypialnia - jakie meble do niej wybrać?
Rodzaje drewna na meble – wytrzymałość
Twarde drewno na meble to gwarancja znacznie lepszej wytrzymałości na działanie czynników mechanicznych. Z tego powodu producenci takich sprzętów bardzo często stawiają na dąb, jesion czy buk. Takie gatunki pozwalają na stworzenie stabilnych, pięknych mebli, choć jego obróbka jest dość trudna. Wiąże się to z odpowiednio wyższą ceną, jednak takie meble posłużą bez najmniejszych problemów znacznie dłużej.
Miękkie drewno na meble to m.in. bardzo popularna sosna czy olcha. Takie gatunki również są wykorzystywane do tworzenia sprzętów drewnianych, choć w ich przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza na miejsce, w którym będą używane. W przypadku stołów, krzeseł czy blatów kuchennych, czyli mebli bardzo często eksploatowanych, lepiej postawić na twardsze gatunki. Półki, komody czy kredensy z powodzeniem można wykonać z miększego, a więc tańszego drewna.
Przeczytaj również: Pielęgnacja drewnianych mebli - zasady i sprawdzone preparaty
Odcień drewna na meble
Poszczególne rodzaje drewna różnią się od siebie również odcieniem. Wśród jasnych gatunków można wyróżnić m.in. brzozę, a ciemnych – dąb. Wybierając konkretny rodzaj, warto skupić się na planowanej aranżacji. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się barwy jasne, które nie przytłaczają. Zazwyczaj stawia się na wszystkie drewniane elementy w podobnych odcieniach – wówczas można zachować spójność całej aranżacji bez wprowadzania chaosu. Jeśli więc w danym pomieszczeniu znajdują się już meble drewniane, kolejne sprzęty powinny zostać wykonane z tego samego rodzaju surowca.
W ostatnim czasie popularnością cieszy się też łączenie kilku gatunków drewna w jednym wnętrzu, a nawet meblu. Wówczas trzeba jednak zachować umiar i komponować poszczególne elementy z głową.
Jasne drewno na meble
Wśród jasnych gatunków drewna na meble można wyróżnić:
-
palisander tulipanowiec,
-
palisander brazylijski,
-
sosnę,
-
brzozę,
-
jesion,
-
klon.
Ciemne gatunki drewna na meble
Ciemne gatunki drewna na meble to przede wszystkim:
-
mahoń,
-
heban,
-
wenge,
-
wiśnia,
-
orzech.
Po środku skali znajduje się m.in. popularny dąb, choć on również występuje w kilku odmianach. Warto również pamiętać, że naturalne drewno ma to do siebie, że kolor nie jest jednolity na całej powierzchni. Taki efekt jest jednak bardzo pożądany we wnętrzach, w których stawia się na drewniane meble.
Przeczytaj także: Łóżko dębowe - solidny mebel do każdej sypialni
Cena poszczególnych rodzajów drewna
Warto wiedzieć, że poszczególne rodzaje drewna meblowego różnią się od siebie także ceną. Zdecydowanie najwięcej trzeba zapłacić za gatunki sprowadzane do Polski z odległych części świata. Drogi jest również rodzimy dąb oraz jego czerwona odmiana. Najmniej trzeba zapłacić za grab, jawor czy brzozę. W produkcji mebli popularnością cieszy się też klon, który kosztuje niemal trzy razy mniej niż dąb, a pozwala na stworzenie bardzo efektownych konstrukcji o jasnym odcieniu.
Osoby, którym zależy na oszczędności, często stawiają również na sosnę. To lekkie, a zarazem dość tanie drewno zapewniające naturalny efekt. Ze względu na swoją sprężystość sosna jest łatwa w obróbce – to bezpośrednio przekłada się na cenę mebli.
Warto pamiętać, że odpowiednio wykonane meble drewniane z powodzeniem przetrwają nawet kilkadziesiąt lat. Z tego powodu jest to inwestycja na przyszłość – wysokie ceny takich sprzętów mogą być zniechęcające, jednak jeśli zależy Ci na długiej żywotności takich produktów, warto na nie postawić. Co więcej, meble drewniane są również niezbyt podatne na uszkodzenia mechaniczne. W razie zarysowania można zeszlifować ich powierzchnię, a następnie ponownie zabezpieczyć lakierem lub olejem.
Szukasz pięknych mebli z prawdziwego drewna? Sprawdź naszą aktualną ofertę!