Pielęgnacja drewnianych mebli – zasady i sprawdzone preparaty

Kategoria:: Pielęgnacja mebli Data:

O zaletach mebli wykonanych z drewna można opowiadać godzinami. Trwałość i uniwersalność, ponadczasowość, wyjątkowy charakter, naturalne wykończenie – coraz więcej osób docenia te atuty. Odpowiednia pielęgnacja mebli drewnianych sprawia, że nawet pomimo upływu lat prezentują się one wyjątkowo. Jeśli należysz do grona szczęśliwych posiadaczy mebli z drewna, zadbaj o swoje sprzęty domowe, a one odwdzięczą ci się niezawodnością i pięknym wyglądem przez długie lata. Czym myć drewniane meble? W jakie preparaty do drewna warto zainwestować? Jak usunąć uporczywe plamy z drewnianych powierzchni? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, w jaki sposób możesz zadbać o swoje wyjątkowe, drewniane wyposażenie.

Co szkodzi drewnianym meblom?

Drewno bardzo nie lubi wody

Choć drewno jest wyjątkowo trwałym materiałem, nie jest niestety niezniszczalne. Drewniane meble, szczególnie te wiekowe, na co dzień wystawiane są na rozmaite próby. Największym wrogiem drewnianych mebli jest woda – nie tylko ta rozlana na blacie, ale również użyta do jego czyszczenia. Drewnianych mebli nie należy przecierać wilgotną szmatką, ponieważ czyszczenie na mokro może powodować rozmiękczanie materiału. W przypadku mebli zabezpieczanych olejem taki sposób mycia jest niewskazany, przy meblach lakierowanych – niezalecany.

Szkodzi mu wysoka temperatura

Drewno nie jest także odporne na działanie wysokich temperatur. Drewniane meble ustawione w pobliżu kominka lub kaloryfera mogą ulec wypaczeniu. Na drewnianych blatach nie należy ustawiać gorących naczyń; garnek, szklanka z gorącą herbatą czy gorący talerz powodują powstawanie nieestetycznych i trudnych do usunięcia śladów. Blaty kuchennych szafek, stołu czy biurka warto zatem zabezpieczać za pomocą podkładek. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że promienie słoneczne padające przez dłuższy czas na meble również mogą powodować blaknięcie drewna.

I nieodpowiednia pielęgnacja...

Warto wspomnieć w tym miejscu także o nieodpowiednim czyszczeniu i konserwacji. Drewno należy czyścić wyłącznie miękką szmatką, by uniknąć zarysowań (absolutnie nie wchodzą w grę żadne szorstkie gąbki używane często w kuchni).

Futon - odpowiednia pielęgnacja mebli drewnianych

Do mycia zalecane są konkretne preparaty do drewna; użycie nieodpowiedniego (przypadkowego) środka może bowiem spowodować zniszczenie drewnianej powierzchni. Uważaj zwłaszcza na alkohol, który potrafi rozpuszczać lakier. Użycie detergentów do mycia mebli olejowanych może zniszczyć warstwę ochronną. Nie wiesz, czym myć meble kuchenne drewniane oraz czy wybrany środek jest odpowiedni? Przed użyciem nowego środka do czyszczenia drewna warto zapoznać się z opisem producenta i wypróbować preparat na niewielkiej powierzchni.

Najważniejsze zasady pielęgnacji mebli z drewna

Cały urok drewnianych mebli polega na ich niepowtarzalności. Struktura drewna nie jest jednolita; na powierzchni mebli pojawiają się sęki, promienie rdzeniowe, zakrzywione włókna i różne odcienie. Trudno nie myśleć o drzewie, z którego powstał drewniany stół czy kuchenne szafki. Jeśli chcesz, by twoje drewniane meble służyły ci przez długie lata, niezbędna jest prawidłowa ich pielęgnacja oraz konserwacja.

Na co dzień drewniane meble wystarczy przecierać suchą ściereczką i chronić je przed kurzem oraz wilgocią. Gdy jednak pojawiają się jakiekolwiek zabrudzenia, reaguj od razu. Pozostawienie zaschniętych plam i zanieczyszczeń utrudnia ich usunięcie, a intensywne szorowanie prowadzi do zniszczenia powierzchni. Czym czyścić drewniane meble? Środki do czyszczenia mebli drewnianych dobierz do rodzaju mebli, ponieważ nie wszystkie środki są odpowiednie do każdej drewnianej powierzchni.

Meble drewniane woskowane

Czyszczenie mebli drewnianych woskowanych polega na delikatnym czyszczeniu woskiem przy pomocy bawełnianej ściereczki. Preparat do czyszczenia należy nanosić okrężnymi ruchami, a po zakończonym czyszczeniu mebel trzeba również wypolerować.

Olejowane meble drewniane

Meble olejowane najlepiej zabezpieczać za pomocą tego samego rodzaju oleju, jakim pokrywano je wcześniej; użyj czystej szmatki lekko nasączonej olejem. Jeśli na powierzchni szafki, stołu lub mebli ogrodowych widzisz zabrudzenia, usuń je przed olejowaniem za pomocą specjalnego preparatu do czyszczenia mebli olejowanych. Ponieważ drewno chłonie olej stopniowo, olejowanie należy wykonywać systematycznie.

Meble z drewna naturalnego

Czyszczenie drewnianych mebli (wykonanych z drewna naturalnego) przeprowadzaj za pomocą czystej, miękkiej ściereczki i specjalnego preparatu do drewna. W tym przypadku ruchy czyszczące należy wykonywać wzdłuż słojów.

Meble drewniane lakierowane

Jeśli chodzi o czyszczenie mebli drewnianych lakierowanych, jeśli tylko nie pojawiają się poważniejsze zabrudzenia, używaj bardzo delikatnie zwilżonej ściereczki. Po czyszczeniu możesz nałożyć na meble odrobinę wosku pszczelego.

Jak wybrać środki do pielęgnacji i czyszczenia mebli drewnianych?

Złota zasada czyszczenia drewnianych mebli mówi, by do czyszczenia stosować wyłącznie środki dedykowane drewnianym powierzchniom. Zastosowanie uniwersalnych preparatów czy detergentów w wielu przypadkach nie tylko nie przynosi pożądanych efektów, ale wręcz może niekorzystnie wpłynąć na drewnianą powierzchnię. Nie wiesz, jakie środki do renowacji mebli drewnianych wybrać? Postaw na preparaty do drewna, które mogą być wykorzystywane do pielęgnacji każdego rodzaju mebli drewnianych – zarówno tych starszych, jak i nowoczesnych.

Olej i wosk do mebli – odżywienie i ochrona

Nawet jeśli na powierzchni twoich mebli nie pojawiają się duże plamy czy zanieczyszczenia, dobrą praktyką jest regularna pielęgnacja i konserwacja drewna. Olej do mebli drewnianych może być wykorzystywany do pielęgnacji mebli z drewna naturalnego oraz do mebli fornirowanych. To naturalny sposób na zabezpieczenie drewnianych mebli przed wilgocią; dzięki regularnemu stosowaniu unikniesz powstawania pęknięć na powierzchni mebla. Z kolei wosk do mebli nadaje powierzchni gładkiego, satynowego wykończenia przy jednoczesnym zabezpieczeniu przed wilgocią. Jeśli chcesz osiągnąć delikatny i naturalny efekt na powierzchni drewna naturalnego, wybierz wosk do drewna; uzupełnisz nim także drobne nierówności i podkreślisz kolor drewna oraz strukturę słojów. Ciekawym produktem jest również masło pielęgnacyjne do drewna. To preparat, który odżywia i zabezpiecza każdy rodzaj drewna, a jego naturalny skład sprawia, że może być on wykorzystywany do pielęgnacji powierzchni mających kontakt z żywnością oraz do dziecięcych zabawek drewnianych.

Czyszczenie drewnianych mebli – skuteczne sposoby na plamy i zabrudzenia

Jak usunąć plamy ze stołu drewnianego? To pytanie zadaje sobie wielu posiadaczy drewnianych stołów. Plamy z drewna lakierowanego możesz usuwać za pomocą lekko wilgotnej ściereczki, odrobiny płynu do naczyń lub nawet denaturatu. Tłuste mleczka mogą spowodować zmatowienie lakieru. Nie próbuj jednak takich środków na stole woskowanym: tu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wilgotna ściereczka z odrobiną octu. Świeże plamy usuwaj jak najszybciej za pomocą ręcznika papierowego. Nie pocieraj intensywnie zabrudzonej powierzchni – nie usuniesz w ten sposób plamy, a dodatkowo zniszczysz warstwę ochronną lub porysujesz czyszczoną powierzchnię.

Stare, drewniane meble mają swój niepowtarzalny charakter. Niestety, w wielu przypadkach na ich powierzchni znaleźć można historię nieprawidłowej pielęgnacji. Jak czyścić stare meble drewniane? Takie stare zabrudzenia najlepiej usuwać za pomocą preparatów przeznaczonych do czyszczenia drewnianych mebli, dobranych do właściwości konkretnego drewna. Możesz nadrobić niedopatrzenia poprzednich właścicieli i konserwować meble za pomocą oleju, masła lub wosku.