Jak dbać o futon, by służył nam jak najdłużej?

Kategoria:: Pielęgnacja mebli Data:

Futon, naturalny materac pochodzący z Japonii, posiada długą listę zalet. Do najważniejszych należy zapewnianie użytkownikowi maksymalnego komfortu i zdrowego podparcia ciała podczas spania, dlatego coraz częściej na futony decydują się także mieszkańcy Europy. Odpowiednio pielęgnowany futon do spania stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego materaca, dobrze służąc przez długie lata. Dlaczego warto zainwestować w oryginalny japoński materac i w jaki sposób dbać o niego na co dzień?

Futon – naturalny materac do spania

Japoński styl wypoczynku nocnego różni się znacząco od europejskiego. Podczas gdy w naszych sypialniach królują wielkie łoża lub duże, rozkładane kanapy, w Japonii powszechnie używa się futonów. Tradycyjne materace na podłogę do spania rozwija się na tatami – słomkowych matach o charakterystycznym zapachu. Takie połączenie zapewnia zdrowy i komfortowy sen przez całą noc. Materac futonowy jest w całości wykonany z naturalnych surowców; nie posiada sprężyn i jest stosunkowo twardy.

Futony doczekały się także zachodnich odpowiedników: to materace wzorowane na japońskich i przeznaczone do spania na podłodze, jednak w ich wypełnieniu często znajdują się także sztuczne włókna poliestrowe lub wkłady piankowe. Znacznie lepszą opcją są jednak modele wykonane z naturalnych surowców i pozbawione chemicznych środków. Nasze ręcznie produkowane futony, wytwarzamy z najwyższej jakości, w pełni biodegradowalnych materiałów.

Twardy materac naturalny jest zbawieniem dla osób borykających się z bólem pleców, z wadami kręgosłupa czy nadwagą. Docenią go również osoby zdrowe – konstrukcja gwarantuje ergonomiczne ułożenie ciała, co przekłada się na niezrównaną wygodę i sprawia, że wypoczynek staje się w pełni wydajny. Nic zatem dziwnego, że po futony coraz częściej sięgają mieszkańcy naszej części globu.

Dlaczego prawidłowe dbanie o futon jest tak ważne?

Wypełnienie futonu stanowi wełna lub runo bawełniane, a pokrowiec szyty jest zazwyczaj z grubszego, bawełnianego płótna. Materac japoński może zawierać końskie włosie czy włókna kokosowe lub konopne. Taki materac zapewni spokojny sen osobom wrażliwym na substancje chemiczne, skłonnym do podrażnień skórnych czy alergikom. Coraz więcej osób przywiązuje także dużą wagę do rozwiązań ekologicznych: materac futon jest doskonałym przykładem na to, że eko nie oznacza wcale rezygnacji z wygody.

Naturalne materiały czyszczone w nieodpowiedni sposób stają się podatne na uszkodzenia, dlatego futony wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli jednak zastosujesz się do kilku prostych zasad, możesz cieszyć się wygodnym i naturalnym materacem przez długie lata.

Na szczęście pielęgnacja futonu nie jest wyjątkowo uciążliwa, a korzyści płynące z jego użytkowania sprawiają, że zdecydowanie warto zainwestować w naturalny materac japoński.

Jak korzystać z materaca futonowego?

Tradycyjne japońskie posłania składają się z materaca rozwiniętego na specjalnej macie – tatami. Materac jest stosunkowo cienki, a zestaw uzupełnia odpowiednik naszej kołdry. W ciągu dnia materac można bez problemu zrolować i schować, na przykład do szafy – dzięki temu pomieszczenie nie musi być wyłącznie sypialnią. Jeśli nie przekonuje Cię spanie na podłodze, możesz wypróbować także zachodni wariant: materac futon jest w tym wypadku nieco grubszy i rozkłada się go na specjalnym stelażu lub w ramie łóżka. Futony mogą posłużyć także jako fotele, szezlongi lub kanapy – wszystko zależy od ich ułożenia. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujesz, o futon należy regularnie dbać.

 Jak dbać o futon? | Futon.pl

Fot. Wietrzenie materaców futonowych pozwala na dłużej zachować je w dobrej kondycji.

· Wietrz materac i trzep go za pomocą specjalnej trzepaczki. Regularne trzepanie futonu pozwoli na pozbycie się kurzu i kawałków słomy pochodzącej z maty tatami – szczególnie na początku użytkowania może ona gubić źdźbła, co jest procesem całkowicie normalnym.

· Pielęgnacja materaca to także regularne przewracanie go na drugą stronę i zamiana części leżącej u wezgłowia z częścią dolną. Materac wykonany z naturalnych materiałów ma tendencję do ugniatania w tych miejscach, w których obciążenie jest największe. Rolowanie i ugniatanie futonu sprawią, że jego wypełnienie pozostanie jednolite, a na powierzchni materaca nie powstaną wgłębienia.

· Ułożenie materaca na specjalnym stelażu zapewnia lepszą wentylację, jednak niezależnie od sposobu wykorzystywania warto regularnie przeprowadzać wietrzenie futonu. Pozwala ono na zachowanie świeżości materaca i usuwa roztocza oraz bakterie.

Jak czyścić japoński materac?

Kluczową kwestią jest unikanie wilgoci. Żaden materac nie powinien być narażony na jej działanie. Należy pamiętać, że materace wykonane z bawełny bez dodatku sztucznych wypełnień są szczególnie wrażliwe na działanie wody. Niewskazane jest zatem jego moczenie – jeśli woda dostanie się do wewnętrznych warstw, suszenie może być utrudnione. Dodatkowo materac może wtedy wydzielać nieprzyjemny, trudny do usunięcia zapach. Jeśli jednak na powierzchni materaca pojawi się płyn, należy usunąć go jak najszybciej za pomocą czystej szmatki.

Uporczywe plamy spróbuj wywabić  na sucho z wykorzystaniem sody oczyszczonej. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie pokrowca dekoracyjnego lub wodoodpornego, jeśli zachodzi jakiekolwiek ryzyko zmoczenia materaca.

Jak długo można korzystać z materaca futon?

Odpowiednia pielęgnacja futonu to kluczowa kwestia: jeśli będziesz przestrzegać wszystkich zaleceń, naturalny materac posłuży Ci tak długo, jak standardowy. Prawidłowe dbanie o materac naturalny futon pozwoli zachować go w dobrym stanie nawet przez dziesięć lat!

Zwróć uwagę na grubość materaca: jeśli zmniejszy się ona znacząco, warto pomyśleć o zakupie nowego futonu. Wiele zależy też od wagi użytkownika, ponieważ ma ona duży wpływ na wytrzymałość materaca. Jeśli Twój futon nie jest już tak wygodny jak wcześniej, a trzepanie i rolowanie nie przynosi efektu, pora na wymianę materaca na nowy.