Łóżko dębowe – solidny mebel do każdej sypialni

Kategoria:: Meble i dodatki Data:

Dąb utożsamiany jest z solidnością, długowiecznością i siłą. Podobne cechy przypisujemy wyrobom z drewna dębowego. Łóżko czy inne meble w sypialni wykonane z dębiny kojarzą się nam więc ze szlachetnością, prestiżem i wygodą. Najczęściej decydują się na nie zwolennicy klasycznego stylu, choć różnorodność współczesnych form pozwala dopasować mebel również do aranżacji nowoczesnych. W czym tkwi przewaga łóżka dębowego i czy rzeczywiście warto się na nie skusić?

Zalety drewna dębowego

Sypialnia jest pomieszczeniem, które chętnie wypełniamy miękkimi materiałami, dającymi efekt przytulnej, zapraszającej do wypoczynku przestrzeni. Czy w takim otoczeniu znajdzie się miejsce na twarde łóżko drewniane (dębowe)? Jak najbardziej! To właśnie w sypialni, równie ważna jak estetyka, jest solidność wykonania i trwałość, a o przytulności wnętrza często decyduje odpowiednie światło i dodatki. Co sprawia, że łóżko dębowe, jak żadne inne, stało się symbolem elegancji? Zalety dębowego drewna!

  • Twardość – głównie dzięki niej dąb zyskał miano materiału idealnego na wielopokoleniowe meble. To rzeczywiście ogromna zaleta przekładająca się na doskonały – wieloletni wygląd, bez widocznych śladów zużycia. Gęsta struktura drewna pozwala na trwałe i solidne mocowania uchwytów i zawiasów, a te z kolei, na bezawaryjne użytkowanie mebla przez wiele lat. 

  • Łatwość obróbki – cecha ta, w zestawieniu z twardością dębu, brzmi niecodziennie, jednak właśnie ona zdecydowała o jego popularności jako materiału meblarskiego. Obróbka drewna dębowego nie jest trudna, co sprawia, że w odpowiednich rękach dąb może przybierać niemal dowolne formy – od prostych surowych mebli, po najbardziej fantazyjne wzory. 

  • Odporność na odkształcenia - nie ma nic gorszego w przypadku mebli niż niedokładnie spasowane elementy, drzwiczki i szuflady ocierające o zewnętrzną obudowę i przysparzające trudności w użytkowaniu. W przypadku dobrze wykonanych dębowych mebli nie ma mowy o odkształceniach wynikających z upływu czasu. To sprawia, że swój kształt bez trudu zachowują nawet długie elementy mebli, na przykład wysokie szafy, blaty stołów, duże łóżka dębowe 160x200 czy nawet łóżka dębowe 180x200 z szufladami, funkcjonujące po latach tak samo dobrze, jak w dniu zakupu – pod warunkiem oczywiście, że w parze z dobrym materiałem idzie odpowiednia jakość wykonania i pielęgnacja olejowanego drewna. 

Solidne łóżko dębowe nie tylko na straży tradycji

Klasyka, jak wiadomo, broni się zawsze i – co ważniejsze w tym przypadku – bardzo dobrze współgra z dębowymi meblami, niezwykle trwałymi, oferującymi ponadczasowy styl na lata. Meble wykonane z tego drewna są wręcz wymarzonym materiałem dla zwolenników tradycji, dla których częsta rearanżacja przestrzeni i konieczność zmiany umeblowania byłaby prawdziwą zmorą. Jeżeli lubimy klasyczne wnętrza – meble i łóżka dębowe do sypialni są bardzo dobrym wyborem.

Fot. KOPENHAGA - klasyczne, proste łóżko drewniane dębowe 140x200, może znaleźć swoje miejsce w aranżacjach o różnej stylistyce.

Zwolennicy nowoczesnej, bardziej ascetycznej estetyki (jak choćby japandi) czy wnętrz utrzymanych w stylu eko, również cenią sobie piękny, naturalny rysunek słojów drewna dębowego i ich wybarwienie, choć ono zależy w dużej mierze od zastosowanych materiałów wykończeniowych. Podobnie lubiany od lat eklektyzm, który umiejętnie łączy elementy stare z nowymi. On również daje szeroki wachlarz możliwości w sypialni, z uwzględnieniem na przykład tradycyjnych łóżek dębowych i nowoczesnej stylistyki. 

Fot. MILANO – lewitujące łóżko dębowe z pojemnikiem i pięknie wybarwionym drewnem świetnie prezentujące się między innymi w surowych, nowoczesnych aranżacjach.

Łóżko dębowe jak wino…

Pięknie przebiegający proces starzenia drewna w przypadku dębu nadaje mu szlachetną, przyciemnioną, barwę. Upływające lata nie zmieniają koloru mebla na inny (jak ma to miejsce w przypadku sosny), a jedynie pogłębiają naturalne wybarwienie. Efekt końcowy jest oczywiście uzależniony od wykończenia kolorystycznego mebla, ale jeżeli mówimy o powierzchni pozostawionej w stanie naturalnym – odnajdzie się w pomieszczeniu nawet po wielu latach w swojej szlachetnie postarzonej odsłonie.  

Fot. SOFIA – łóżko dębowe 180x200 – naturalny kolor drewna i rysunek słojów podkreślony dzięki zabiegowi olejowania. Z czasem pojawiają się ciemniejsze refleksy, szarości, odcienie brązu, a nawet zieleni.

Dębowe meble – inwestycja na lata

Zakup mebli przez wiele osób traktowany jest jako inwestycja, ze względu na ich wysoką cenę oraz trwałość. W połączeniu z renomą producenta dębowe łóżko, komoda czy szafa mogą stać się lokatą, która w wielu wypadkach, z czasem, nawet zyskuje na wartości. Koneserzy mebli dębowych podkreślają ich estetyczny wygląd i wyraźny rysunek drewna, co jest wysoko cenione przez znawców tematu.

Kiedy łóżko dębowe nam się znudzi...

Trwałość i stałość bywa nudna, powiedzą niektórzy. Co można zrobić z dębowym łóżkiem, które miało w niezmiennym stanie przetrwać lata, ale nie pasuje do nowej aranżacji lub po prostu się znudziło? Przemalować! Drewno dębowe doskonale znosi zabiegi renowacyjne, w tym malowanie. Można odnawiać jego powierzchnię i zmieniać kolor wielokrotnie, bez strachu o nieodwracalność sytuacji. Oczywiście operowanie skrajnie kontrastowymi barwami (czerń – biel) nastręcza więcej problemów podczas renowacji, ale jest ona oczywiście możliwa przy odpowiednim nakładzie czasu i pracy.

Jak prawidłowo zadbać o dębowe łóżko?

Pielęgnacja mebli dębowych nie jest skomplikowana, za to jest uzależniona od rodzaju wykończenia powierzchni. Zazwyczaj wystarczającym zabiegiem konserwacyjnym dla łóżka dębowego jest okresowe czyszczenie i olejowanie ramy i zagłówka, przy użyciu odpowiednich środków i ewentualnie woskowanie.

Wszelkie zabiegi warto wykonywać zgodnie ze wskazaniami producenta, który może zalecić na przykład okresowe natłuszczanie powierzchni przy użyciu specjalnego oleju. Nie od dzisiaj wiadomo, że drewno (większość gatunków) nie lubi wody, ani wysokich temperatur, więc plamę z porannej kawy, pozostawioną na drewnianym zagłówku lub ramie łóżka, należy jak najszybciej odsączyć, a miejsce przetrzeć zwilżoną ściereczką, po czym wytrzeć powierzchnię do sucha. Jeżeli jest taka możliwość, ramę dębowego łóżka należy odsunąć od silnie nagrzewających się powierzchni, co w dłuższej perspektywie będzie również korzystne dla naszego samopoczucia. Dobrze urządzona sypialnia jest bowiem warunkiem koniecznym dla prawidłowej higieny snu.