Materac zamiast łóżka – postaw na prostotę i wygodę!

Kategoria:: Meble i dodatki Data:

Materac zamiast łóżka w sypialni czy dziecięcym pokoju to coraz chętniej wybierana opcja aranżacyjna. Pokochaliśmy prostotę, doceniamy przestrzeń we wnętrzach, uwielbiamy upraszczać sobie życie, czuć się komfortowo i do tego jesteśmy otwarci na niestandardowe rozwiązania. Nikogo nie dziwią więc dziś futony – naturalne materace w stylu japońskim królujące we współczesnych mieszkaniach.

Wybór japońskiego materaca zamiast łóżka nie oznacza oczywiście, że musimy się urządzić tak, jak mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni. Futony doskonale odnajdują się bowiem także w klimacie skandynawskim, w stylu boho, czy na przykład w wystroju ekologicznym. Umieszczając je w sypialni lub pokoju dziecka, wykorzystujemy po prostu ich niezwykłą estetykę i właściwości, które poprawiają komfort snu i ergonomię wnętrza.

Materac zamiast łóżka dla dziecka

To doskonała opcja pod wieloma względami. Dziecięcy futon ułożony na podłodze, najlepiej na specjalnej macie, stanowi komfortowe i – co bardzo ważne – całkowicie bezpieczne miejsce do spania i do zabawy. Z niskiego materaca dziecko nie spadnie i nie zrobi sobie krzywdy, bez problemu też samodzielnie wejdzie na takie „łóżko”, co sprawi mu sporo frajdy, a poza tym... Pamiętajmy, że życie najmłodszych toczy się głównie przy podłodze. Spanie na materacu (zamiast na łóżku) jest więc dla nich absolutnie naturalne.

Materac zamiast łóżka dla dziecka – praktyczna, wygodna i estetyczna opcja.

Materac zamiast łóżka w pokoju dziecięcym pozwala też na łatwe odzyskanie przestrzeni w ciągu dnia, jeśli zachodzi akurat taka potrzeba. Futon jest cienki. Po nocy można go po prostu zrolować i gdzieś odstawić, a miejsce po nim zagospodarować czasowo inaczej.

Przeczytaj: Futon dla dziecka – dlaczego warto >>

Pokój dziecięcy z łóżkiem i futonem – naturalnym, bawełnianym materacem dla dzieci.

Futony mają dodatkowo tę zaletę, że wykonane są z naturalnych materiałów. Nie wywołują więc u dziecka reakcji alergicznych, nie powodują też przegrzewania się ciała, ponieważ są to materace „oddychające”. Ich konstrukcja zapewnia rozwijającemu się organizmowi prawidłowe podparcie kręgosłupa, nie dopuszczając do powstawania u dzieci wad postawy. Futon do dziecięcego pokoju można oczywiście zamówić w różnych rozmiarach. 

Zobacz futony – materace zamiast łóżka dla dzieci >>

Materac zamiast łóżka w sypialni

Futon świetnie sprawdza się również zamiast klasycznego łóżka w sypialni – zarówno pojedynczego, jak i takiego dla dwojga. Szczególnie dobrze komponuje się w minimalistycznych wnętrzach w stylu japońskim, skandynawskim albo japandi, który stanowi połączenie obu tych stylistyk. Sam materac zamiast łóżka w pomieszczeniu i niewiele więcej poza nim sprawiają, że aranżacja sprzyja relaksowi, podkreślając główną funkcję sypialni, czyli... relaks.

Przeczytaj: Futon – jak się śpi na japońskim materacu >>

Futon w sypialni można ułożyć na specjalnym stelażu lub na matach tatami, które zapewniają materacowi odpowiednią wentylację. Podobnie jak w przypadku pokoju dziecięcego, również we wnętrzu sypialnianym materac ten może w nocy pełnić rolę posłania, a na dzień być składany i chowany lub – co chyba bardziej praktyczne – zmieniany na przykład w wygodne siedzisko.

Materac zamiast łóżka w sypialni, ułożony na macie tatami.

Dobry materac zamiast łóżka w sypialni jest wyborem gwarantującym wysoką jakość snu, w niczym nieustępującym tradycyjnym rozwiązaniom. Tak popularne dziś futony to nie tylko moda na zdrowie i ekologię, ale faktycznie odczuwany komfort. To materace dobrze dopasowujące się do anatomicznych krzywizn ciała, o strukturze i stopniu twardości, który zapewnia zdrowy sen nawet osobom cierpiącym na chroniczne bóle pleców oraz nadwagę lub otyłość. Są zalecane również alergikom.

Zobacz futony – materace zamiast łóżka do sypialni >>

Materac zamiast łóżka – tradycyjny futon japoński czy wersja zachodnia

I na koniec jeszcze słowo wyjaśnienia w związku z wyborem konkretnego materaca... Futony dostępne są w swojej tradycyjnej, japońskiej wersji oraz w wersji zachodniej – nieco zmodyfikowanej pod kątem wymagań i przyzwyczajeń użytkowników z Europy czy Stanów Zjednoczonych. Ten drugi model jest prawie dwa razy grubszy (wyższy), a tym samym nieco trudniejszy do zrolowania, o czym warto pamiętać, kupując materac z założeniem zwijania go na dzień. Zazwyczaj są one także odrobinę bardziej miękkie, dzięki dodatkowej warstwie bawełny, lateksu, pianki czy wyściółki kokosowej lub konopnej. Każda z tych wersji jest jednak opcją zdrową i ekologiczną i o każdy z tych materaców trzeba odpowiednio dbać. Wśród najważniejszych zaleceń jest regularne wietrzenie futonów oraz przekładanie ich co jakiś czas stronami (spód – wierzch i góra – dół). To znacznie przedłuża żywotność materaca i utrzymywanie się jego dobroczynnych właściwości.  

Przeczytaj: Czym różnią się futony japońskie od ich zachodnich odpowiedników >>