Czym różnią się futony japońskie od zachodnich „odpowiedników"?

Kategoria:: Japońskie rozwiązania Data:

Futon do spania to klasyczne posłanie, które pochodzi z Japonii. W ostatnich latach ten niezwykły materac zyskuje coraz większą popularność również w zachodnim świecie. Mimo to niewiele osób zdaje sobie sprawę, że futon japoński oraz ten, po który najczęściej sięgają Europejczycy, różnią się od siebie. Na czym polegają te różnice oraz co jest podobne w obu konstrukcjach? Rozwiewamy wątpliwości.

Futon – materac, który zapewnia zdrowy sen

Spanie na futonie to nieodzowna część kultury japońskiej. Nie ma się czemu dziwić – to właśnie stamtąd pochodzi to tradycyjne posłanie. Do dziś jest ono utożsamiane ze zdrowym, naturalnym snem, a osoby, które zamieniły klasyczne łóżko na futon do spania, szybko odczuwają różnicę.

Z czego ona wynika? Przede wszystkim każdy futon – klasyczny czy sprężysty – jest twardszy niż typowe europejskie posłanie. I choć na pozór może to świadczyć o mniejszej wygodzie snu, kiedy już przystosujesz się do większego oporu dla kręgosłupa, zauważysz, jak dobrze odbija się on na Twoim komforcie oraz ogólnym samopoczuciu. Wszystko dlatego, że Twoje kości oraz mięśnie zyskują dobre podparcie i łatwiej Ci jest utrzymać prawidłową postawę ciała, nawet gdy jesteś pogrążony w twardym śnie. 

Ponadto każdy futon:

  • powstaje z naturalnych materiałów, co zwiększa jego „przyjazność” dla Twojego organizmu,

  • ma właściwości „oddychające”, więc sprzyja utrzymaniu komfortu termicznego bez względu na porę roku,

  • ma charakterystyczne, pikowane poszycie, które nadaje temu posłaniu eleganckiego charakteru.

Tak właśnie wyglądają najważniejsze podobieństwa, które łączą futon japoński oraz futon zachodni. Trzeba jednak być świadomym różnic pomiędzy nimi.

Futon japoński vs futon zachodni – najważniejsze różnice?

Właściwości klasycznego futonu japońskiego oraz jego zachodniej wersji różnią się między sobą. Czym dokładnie? Zobacz, jak wygląda charakterystyka każdej z konstrukcji.

Futon japoński – czym jest?

Japoński futon (布団) to tak naprawdę nazwa całego posłania, które jest typowe w domach w Kraju Kwitnącej Wiśni. Aby zrozumieć jego istotę, warto sobie na początek wyobrazić standardowy japoński dom. W tym azjatyckim kraju liczba ludności jest duża – zwłaszcza w stosunku do jego powierzchni. Duża gęstość zaludnienia wymusza projektowanie małych mieszkań, w których każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Dlatego zwłaszcza w tradycyjnych domach japońskich ze świecą szukać wnętrza, które będzie pełniło wyłącznie rolę sypialni. Najczęściej pokój, który w nocy jest miejscem do spania, w dzień staje się salonem. 

Z tego powodu Japończycy, zamiast ustawiać tradycyjne łóżka, decydowali się na bardziej „mobilne” posłania, czyli właśnie futony. Czym zatem dokładniej jest japoński futon? Tworzy go:

  • materac (敷き布団 shiki-buton),

  • kołdra (掛け布団 kake-buton).

Wśród wymienionych elementów, z jakich składa się futon – materac jest najważniejszy. Powstaje on w 100% z naturalnych materiałów:

  • poszycie stanowi grube, bawełniane lub lniane płótno, które ma charakterystyczne pikowania,

  • wypełnieniem jest kilka warstw gręplowanej bawełny.

Orientacyjnie japoński futon ma ok. 5 cm grubości – to pozwala go z łatwością rolować i na dzień wkładać do szafy. Tak niewielka grubość sprawia jednocześnie, że jest bardzo twardy, co ma swoje zalety, ale może być wyzwaniem dla Europejczyka.

Materac futon - Japoński czy europejski - Futon.pl

Jak wygląda futon zachodni?

Zachodni futon do spania jest grubszą wersją futonu japońskiego. Najczęściej ma minimum 8-10 cm grubości. Jest trudniejszy do zrolowania, ale zapewnia wyższy komfort snu. Można go ułożyć nie tylko na macie tatami, ale również na ramie odpowiednio dobranego łóżka.

Co istotne, można wyróżnić kilka rodzajów futonów zachodnich – producenci oferują zróżnicowane wersje, zarówno pod kątem rozmiarów, jak również stopnia twardości. Przykładowo, najtwardsze są dodatkowo wzmocnione płytą konopną, a średnio twarde – kokosową. Najbardziej sprężyste z lateksem a ciepłe i sprężyste z wełną. Warto więc przyjrzeć się różnym rodzajom tych materaców i dobrać tę wersję, która najlepiej odpowiada indywidualnym preferencjom.

Materac futon: czy warto?

Nadal zastanawiasz się nad tym, czy warto zainwestować w futon? Opinie osób, które zaczęły korzystać z tego rozwiązania, są jednoznaczne: sen na tym japońskim materacu ma znacznie lepszą jakość. To jednak oczywiście kwestia indywidualnych preferencji. Jeżeli więc się wahasz, możesz wybrać się do salonu sprzedaży i przetestować takie posłanie. Pamiętaj też, że gdy zamawiasz swój futon online, masz określony czas od momentu otrzymania materaca na jego zwrot. A to oznacza, że przez internet również kupujesz w pełni bezpiecznie.

Na koniec warto podkreślić, że futony wyróżniają się również bardzo modną estetyką – doskonale wpiszą się w styl sypialni skandynawskiej, japońsko-skandynawskiej (hit ostatnich sezonów!), a także nowoczesnej, minimalistycznej, kolonialnej, a nawet retro.

Potrzebujesz pomocy przy dobraniu futonu idealnego? Skontaktuj się z naszym zespołem – chętnie Ci pomożemy!