Futon – jak się śpi na japońskim materacu?

Kategoria:: Japońskie rozwiązania Data:

Masz problemy z wysypianiem się? Długo nie możesz zasnąć? A może co prawda przesypiasz całą noc, ale po przebudzeniu odczuwasz ból lub zmęczenie? Jeśli zależy Ci na intensywnej regeneracji w nocy oraz na maksimum komfortu, czas zmienić materac na nowy. Odpowiedzią na Twoje problemy może być futon japoński. Dowiedz się, czym dokładnie jest i dlaczego warto w niego zainwestować.

Futon – sposób na ekologiczny i spokojny sen

Na czym śpią ludzie na Dalekim Wschodzie? Odpowiedź „na łóżku” wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy posłużyć się przykładem Japonii. W tutejszych domach, i to nie tylko tych bardzo tradycyjnych, miejsca do nocnego wypoczynku wyglądają nieco inaczej. W niektórych sypialniach w ogóle nie ma łóżka, a zastępuje je charakterystyczny, cienki materac, wypełniony najczęściej bawełną, ułożony bezpośrednio na tatami. Jego połączenie z pościelą jest określane przez Japończyków jako futon.

Skąd w ogóle wziął się taki pomysł na posłanie? Odpowiedź jest prozaiczna: po pierwsze dostatek bawełny do produkcji futonów. Po drugie mieszkania w Japonii są najczęściej bardzo małe i często brakuje miejsca na wydzielenie osobnej sypialni. Dlatego futony są niezwykle funkcjonalne: w ciągu dnia są po prostu zwijane i chowane do szafy, by ustąpić miejsca innym meblom – tym dziennym.

Warto pamiętać, że obecnie w Japonii spanie na futonie nie oznacza, że materac trafia bezpośrednio na podłogę. W nowocześniejszych domach pojawiły się też łóżka (najczęściej niskie), które jednak często nadal są wyłożone tradycyjnymi matami tatami.

Czym jest futon?

W nomenklaturze japońskiej futon to połączenie cienkiego, elastycznego materaca wypełnionego bawełną (shiki-buton), z charakterystycznie pikowanym pokrowcem oraz kołdry (kake-buton). Jednak w Europie to pojęcie jest definiowane nieco inaczej. Futon to elastyczny materac bezsprężynowy, który można umieścić na podłodze lub stelażu pod materac futon. Podobnie jak japoński odpowiednik:

  • ma pokrowiec z charakterystycznymi pikowaniami,

  • jest najczęściej wypełniony bawełną, ale może również zawierać piankę

  • jest giętki, można go zwinąć i schować.

Różnice polegają na tym, że zachodnie futony:

  • są zazwyczaj grubsze niż japońskie odpowiedniki – te z Kraju Kwitnącej Wiśni mają ok. 5 cm grubości, a europejskie najczęściej dwukrotnie więcej,

  • bywają dodatkowo wzmocnione kokosem, końskim włosiem, konopiami lub pianką – tak, aby uzyskały większą twardość bądź sprężystość, a także stały się jeszcze bardziej ergonomiczne.

Są także lepiej przystosowane do ułożenia nie bezpośrednio na podłożu, a na ramie łóżka.

Futon – japońska mata do spania o nietypowej charakterystyce

Zarówno klasyczny futon, jak i ten w zachodnim stylu różnią się znacząco od materaców sprężynowych czy piankowych. Są nie tylko bardziej estetyczne, ale przede wszystkim zapewniają wyższy komfort snu. Osoby, które zdecydowały się na takie posłanie, szybko doceniają poprawę jakości nocnego wypoczynku.

Zalety spania na japońskim materacu futon

Z czego bierze się tak wysoki komfort zapewniamy przez futon? Materac ten, choć nie należy do miękkich, jest wykonany w przemyślany sposób oraz z dobrej jakości materiałów, służących Tobie i środowisku naturalnemu. Warto przyjrzeć się jego kluczowym zaletom.

Spanie na podłodze… jest dobre dla kręgosłupa

A nawet jeśli japońska mata do spania lub jej europejski odpowiednich trafią na łóżko, są wystarczająco twarde, aby „zasymulować” solidną powierzchnię, a co za tym idzie – dobre podparcie dla kręgosłupa. Chociaż pierwszych kilka nocy na futonie będzie wymagało przestawienia się, później poczujesz się naprawdę komfortowo.

Futon na łóżku docenią szczególnie osoby z problemami z kręgosłupem, a także z nadwagą – to wyjątkowo ergonomiczny materac. Pamiętaj: wybór pomiędzy tym, czy wybrać futon klasyczny, czy sprężysty, powinien być uzależniony od Twoich preferencji. Zalecane jest jednak, żeby cięższe osoby wybierały twardszą wersję maty.

Spanie na futonie = komfortowy sen

Komfort snu na futonie wynika nie tylko z twardości materiału. Równie istotne jest to, że futon do spania powstaje z „oddychających” materiałów – to przede wszystkim bawełna, ale w wersji zachodniej także np. lateks, kokos, konopie czy len. Wszystkie te tworzywa dobrze dopasowują się do warunków termicznych. W praktyce oznacza to tyle, że zimą futon pomaga grzać ciało, a latem zapobiega jego przegrzewaniu się. Wyśpisz się bez względu na porę roku!

Wypełnienie futonu – 100% ekologia

Tradycyjny futon ma bawełniane wypełnienie – przyjazne Twojemu ciału oraz środowisku naturalnemu. Natomiast wszystkie modele są wykonane z nietoksycznych materiałów, które sprzyjają dobrej jakości snu. Dlatego nie pozostaje nic, jak tylko wygodnie się ułożyć i odpoczywać!

Chcesz wybrać odpowiedni futon do swojej sypialni? Nasz doradca chętnie Ci w tym pomoże. Skontaktuj się, a dobierzemy idealne posłanie!