Jakie łóżko wybrać do sypialni? Podpowiadamy!
Wybór łóżka do sypialni to decyzja mająca duży wpływ na samopoczucie... w ciągu całego dnia. Przy zakupie żadnego innego mebla stwierdzenie „komfort własny jest najważniejszy” nie sprawdza się w aż takim stopniu, jak w tym przypadku. Decyzja o tym, jakie łóżko wybrać do sypialni jest więc jedną z najważniejszych, które podejmuje się podczas aranżacji mieszkania. Podpowiadamy, jak wybrać dobrze...
Jakie łóżko wybrać do małej i dużej sypialni?
Wbrew pozorom wielkość sypialni nie jest tak istotna, jak właściwy rozmiar łóżka, który zapewnia przyjęcie swobodnej pozycji podczas snu. Mała sypialnia może przysporzyć nieco więcej trudności aranżacyjnych, ale wstawienie do niej pełnowymiarowego łóżka jest koniecznością, jeśli stawia się na wygodę i jakość spania. Podpowiadamy zatem, jakie łóżko wybrać w każdej sytuacji.
Jakiej szerokości łóżko do sypialni pozwala się wygodnie wyspać?
O tym, jaki rozmiar łóżka do sypialni jest potrzebny, decydują indywidualne potrzeby i gabaryty jego użytkownika (bądź użytkowników), choć zdecydowana większość dorosłych mieści się w standardowym przedziale, dla którego przyjmuje się minimalną szerokość wygodnego łóżka wynoszącą 80 cm. Oczywiście im szersze jest łóżko, tym większy jest komfort, ale uwaga – są też takie osoby, które źle się czują w zbyt obszernym łóżku, mając za dużo wolnego miejsca wokół siebie! Jakie łóżko wybrać, aby czuć się dobrze? Warto więc przed zakupem przemyśleć swoje osobiste upodobania i nimi kierować się przede wszystkim.
A jaka jest optymalna długość łóżka w sypialni?
Standardowa długość komfortowego łóżka to 2 m, które okazują się zupełnie wystarczające dla większości użytkowników. Warto jednak pamiętać, że osoby bardzo wysokiego wzrostu mogą potrzebować indywidualnego podejścia do tej kwestii i łóżka o ponadstandardowych rozmiarach dla swojej wygody. Złota zasada to materac o minimalnej długości równej: wzrost najwyższego użytkownika + 20 cm.
Jaka wysokość łóżka do sypialni jest odpowiednia?
W tym przypadku kluczowe znaczenie ma styl aranżacji wnętrza, gust, a czasem także... stan zdrowia użytkownika łóżka. Jakie łóżka wybrać, biorąc pod uwagę ich wysokość? Wiele osób najlepiej czuje się, śpiąc na niskich posłaniach, kilkanaście centymetrów nad podłogą. Inni wolą spać w japońskim stylu – na futonach (na niewielkim stelażu lub układanych bezpośrednio na podłodze, na macie tatami). Niektórzy czują się świetnie na łóżku wysokości mniej więcej 50 cm (to najczęściej spotykana wysokość łóżka), inni – borykając się z chorobami stawów czy kolan – potrzebują wyższych łóżek – na przykład 70 cm. Podobnie wygląda sytuacja z łóżkiem dla bardzo wysokich osób – oni również często wybierają posłania nieco wyższe.
Rama łóżka drewniana czy tapicerowana?
Podobnie jak w przypadku wymiarów łóżka, odpowiedź na pytanie o jego stylistykę zależy od indywidualnych upodobań, a tym samym także od stylu, w którym urządzona jest sypialnia. To, co jest ponadczasowe i poza osobistymi preferencjami, to – harmonia. Ona powinna panować w sypialni, ponieważ umożliwia relaks, daje poczucie ładu, wyciszenia i spokoju. Aby ją uzyskać, a także cieszyć się prawidłową higieną snu, ważne jest, by w sypialni umieścić tylko elementy niezbędne, co oznacza niekiedy – oprócz pragmatycznej potrzeby posiadania łóżka, krzesła, szafki, lampki etc. – również obecność przedmiotów cieszących oko czy duszę, ale subtelnie dobranych i wstawianych do pomieszczenia z dużym umiarem, bo harmonię zakłóca przytłaczająca ilość przedmiotów w aranżacji. Wracając jednak do pytania o ramy łóżka i o to, jakie łóżka wybrać…
Łóżka tapicerowane, podobnie jak wszystkie tkaniny w aranżacji, zwiększają wrażenie przytulności, „przybliżają” wnętrze i ocieplają je. Jeśli komuś wyjątkowo zależy na takim klimacie, powinien zainteresować się modelami tapicerowanymi. Łóżka drewniane są natomiast bardzo uniwersalne. Dzięki naturalnym materiałom i przyjaznej barwie drewna pasują w zasadzie do każdego pomieszczenia i są łatwo akceptowane przez każdego.
Jaki kolor łóżka w sypialni uspokaja, a jaki… denerwuje?
Ogólny odbiór pomieszczenia zależy w dużej mierze od użytych w jego aranżacji barw. Wszelkie stonowane biele, szarości, beże i ciepłe, naturalne barwy ziemi uspokajają i sprawiają, że we wnętrzu można poczuć się naturalnie. Kolor samego łóżka w sypialni być może nie wpływa na nastrój w perspektywie całego dnia, ale może czasem poprawić lub pogorszyć humor tuż po przebudzeniu. Energetyczne, nasycone barwy potrafią dodawać werwy, ciemne natomiast wyciszają i uspokajają, a jasne, spokojne kolory nastrajają optymistycznie. To oczywiście tylko ogólna teoria barw, która znajduje swoje odzwierciedlenie w przypadku większości statystycznej, ale – jak zawsze – należy wziąć pod uwagę swoje osobiste upodobania, pamiętając, że osoby kochające ciemne, nasycone barwy wcale nie będą się czuły mile zaskoczone porankiem w bieli i beżach. Najlepiej zatem – także do snu – otaczać się swoimi ulubionymi kolorami i uwzględnić je przy poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: jakie łóżko wybrać?
Odpowiedź na pytanie, jakie łóżko do sypialni kupić, nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli jednak zastanowić się nad osobistymi preferencjami oraz wziąć pod uwagę konkretne uwarunkowania i możliwości, jakie daje urządzana sypialnia, decyzja staje się łatwiejsza. Szanse na udany zakup znacznie zwiększa możliwość osobistego obejrzenia danego modelu łóżka i wybrania odpowiedniego materaca, który w parze z nim gwarantuje pełny wypoczynek.