Sypialnia ze skosem – jak ją urządzić, by była praktyczna?
Urządzenie funkcjonalnej sypialni ze skosem może stanowić wyzwanie. Przestrzeń jest w tym przypadku ograniczona, a kąt nachylenia ścian utrudnia ustawienie mebli. Funkcjonalna aranżacja takiej przestrzeni jest jednak możliwa. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Sypialnia ze skosem – czy to ma sens?
Sypialnia ze skosami na poddaszu stwarza wyzwanie aranżacyjne. Pochylenie ścian, choć na zdjęciach prezentuje się bardzo klimatycznie, może znacznie utrudnić wydajne wykorzystanie przestrzeni o ograniczyć jej możliwości funkcjonalne.
Utrudniony jest przede wszystkim dobór mebli – w sypialni ze skosami niełatwo ustawić np. szafę o standardowych wymiarach czy dużą komodę kupioną w markecie. Problemem może być także wysoka rama łóżka – zwłaszcza jeśli kalenica dachu jest umieszczona nisko lub skos na poddaszu ma bardzo ostry kąt.
Nie oznacza to jednak, że sypialnia na poddaszu ze skosami nie może stać się komfortowa i praktyczna. Aby w pełni wykorzystać jej możliwości, wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
Jak urządzić sypialnię ze skosem krok po kroku?
Zastanawiasz się, co zrobić, aby aranżacja sypialni ze skosem była zarówno funkcjonalna i przyjazna dla oka? Przyjrzyjmy się najważniejszym aspektom, na które musisz zwrócić uwagę – począwszy od wykończenia wnętrza poddasza, aż po jego urządzenie i udekorowanie.
Aranżacja sypialni ze skosem – ściany i podłogi
Zanim jeszcze zaczniesz myśleć o meblach do sypialni na poddaszu, przyjrzyj się uważnie uwarunkowaniom, jakie stwarza jego powierzchnia. Czy masz do czynienia z niskim poddaszem, czy trochę wyższym, ze skosami i ścianami kolanowymi? To ważne przy doborze kompozycji kolorystycznej pomieszczenia. I tak:
-
jeśli ma powstać mała sypialnia ze skosem, w której jest niewiele miejsca, koniecznie postaw na jasne kolory ścian; jeśli chcesz użyć bardziej wyrazistych kolorów, możesz to zrobić, ale wyłącznie na tych ścianach, które nie mają skosu; zastosowanie ciemnej barwy na pochylonej powierzchni optycznie zmniejszy sypialnię i stworzy wrażenie przytłoczenia,
-
przy większej powierzchni możesz sobie pozwolić na nieco więcej fantazji – dobrym pomysłem może być umieszczenie fototapety lub innej dekoracji na ścianach ze skosami – chyba że znajdują się w nich okna połaciowe; jeśli tak, pozostaw je w jasnej, jednolitej tonacji, która będzie dobrze współgrała z wpadającymi do pomieszczenia promieniami słonecznymi.
Przy doborze kolorystyki i stylu wykończenia podłogi zastosuj podobną zasadę. Im mniejsza i „ciaśniejsza” sypialnia ze skosem, tym jaśniejsze podłoże warto wybrać. Dzięki temu wnętrze nabierze przestrzeni.
Bardzo dobrze sprawdzają się aranżacje w klimatach japandi, a więc łączących styl skandynawski z klimatami japońskimi. Sięgnij po naturalne materiały, np. wykorzystaj drewniany parkiet, ściany wykończ w jasnej tonacji ziemistego beżu lub kawy z mlekiem, a skosy pomaluj na biało lub odcień écru. Tak stworzysz ciekawy fundament pod minimalistyczną, ale modną aranżację.
Projekt: Make Again
Sypialnia ze skosem – aranżacja mebli
W sypialni na niskim poddaszu ze skosami mniej znaczy więcej. Dobierz tylko takie elementy wyposażenia, których naprawdę potrzebujesz. Zestaw minimum to:
-
łóżko – najlepiej osadzone na niskiej ramie, która zapobiegnie uderzaniu głową o ścianę o poranku lub w środku nocy,
-
stoliki nocne – dopasowane wysokością i stylem do designu ramy łóżka.
To jednak nie wszystko. W przestrzeni sypialni najczęściej znajduje się także szafa. Najczęściej będzie potrzebna garderoba na zamówienie – specjaliści wykonają meble tak, aby dopasować je do skosów. Alternatywą może być szeroka, ale niska komoda, w której umieścisz podstawowe akcesoria.
Sypialnia ze skosami – oświetlenie
W sypialni ze skosami nie sprawdzą się najczęściej ani duże lampy wiszące umieszczane na suficie, ani wysokie lampy stojące. W zamian pomyśl o:
-
niewielkiej lampce nocnej na stolik, która zapewni ciepłe, delikatne źródło światła,
-
plafonie na sufit lub kinkiecie na ścianę, które dadzą mocniejsze światło.
Dobrym rozwiązaniem mogą się też okazać taśmy LED, które delikatnie podświetlą podłogę lub przestrzeń jednej ze ściany (najlepiej tej bez okna).
Mała sypialnia ze skosem – jakie łóżko wybrać?
Wspomnieliśmy już, że łóżko do sypialni ze skosem powinno być stosunkowo niskie – będzie dzięki temu bardziej funkcjonalne. Najlepiej postawić model z minimalistyczną ramą, która nie przytłoczy wnętrza – np. drewnianą i utrzymaną w stylu japandi bądź skandynawskim.
Jeśli w grę wchodzi sypialnia na bardzo niskim poddaszu ze skosami, możesz pójść w stronę tradycyjnego posłania japońskiego, a zatem wybrać matę tatami, a na niej ułożyć materac futon. Takie połączenie zapewni Ci pełen komfort wypoczynku dzięki doskonałej izolacji termicznej od podłogi i wygodnej twardości posłania. Cenne jest przy tym oszczędność formy korespondująca z niewielką przestrzenią, a jednocześnie ciekawy design.