Stelaże do futonów – czy są niezbędne przy stosowaniu materaców futon?

Kategoria:: Meble i dodatki Data:

Chcesz urządzić swoją sypialnię w nietuzinkowym i nowoczesnym stylu, więc rozważasz zakup futonu? Jeśli tak, możesz też zastanawiać się na tym, w jaki sposób z niego korzystać. Jedną z opcji jest układanie materaca futon na stelażu. Jak spisuje się takie rozwiązanie i czy jest konieczne? Wyjaśniamy.

Czym wyróżnia się materac typu futon?

Zanim przejdziemy do omówienia stelaży pod materac futon, warto pokrótce wyjaśnić, czym jest ten typ posłania.

Futon to rodzaj materaca, który jest inspirowany rozwiązaniami z Japonii. Tradycyjny japoński futon to cienka mata wypełniona kilkoma warstwami bawełny – bardzo twarda, a zarazem ergonomiczna. W europejskiej wersji futony są nieco grubsze – a zatem lepiej dostosowane do tutejszych przyzwyczajeń związanych z wypoczynkiem nocnym. Mimo to, nadal są one:

  • wykonane w 100% z naturalnych materiałów, co przekłada się na tworzenie dobrego klimatu do snu i dobrą „oddychalność” materaca,

  • pikowane w charakterystyczny sposób, co dodaje im specyficznego designu,

  • dość twarde, dzięki czemu zapewniają dobrą podporę dla kręgosłupa i ergonomiczny sen.

Co istotne, futony są dostępne w wielu wersjach – różnice są związane zarówno z wymiarami materaców, jak i sposobem wypełnienia, a co za tym idzie, stopniem twardości. Dlatego każdy, kto rozważa inwestycję w futon, znajdzie wersję odpowiednią dla swoich potrzeb.

Na czym rozłożyć materac japoński? Czy stelaż do futonu to konieczność?

Jeśli choć raz udało Ci się zobaczyć film o życiu w Kraju Kwitnącej Wiśni, zapewne wiesz, że Japończycy tradycyjnie śpią „na podłodze”. Tu warto wprowadzić krótkie wyjaśnienie. Rzeczywiście, klasyczne posłania na Dalekim Wschodzie są rozkładane na podłożu, ale… to podłoże jest wykonane ze specjalnych materiałów. Mówiąc bardziej precyzyjnie, chodzi o maty tatami, wypełnione słomą ryżową, a pokryte podwójną warstwą trawy igusa. To połączenie naturalnych materiałów stanowi doskonałą termoizolację, a poza tym zapewnia dobrą amortyzację posłania, które jest rozkładane na macie.

Z tego rozwiązania można skorzystać także dzisiaj. Oznacza to, że stelaż do futonu nie jest konieczny

Jest to jednak wygodne rozwiązanie. Przyjrzyjmy się wszystkim możliwościom zaaranżowania sypialni z futonem.

Futon bez stelaża pod materac

To opcja, w której , podobnie jak w Japonii, bezpośrednio na matach tatami. Wprowadzi do sypialni azjatycki klimat i zapewni ergonomiczne warunki snu. Jeżeli chcesz spróbować tej opcji, pamiętaj o ważnej kwestii –  jeśli nie zamierzasz wypełniać matami podłogi w całej sypialni, a jedynie w miejscu, gdzie umieścisz materac – wyposaż się dodatkowo w specjalną ramę na tatami. Dzięki niej materace nie będą się „rozjeżdżały”. Zazwyczaj będziesz potrzebować co najmniej dwóch mat, aby wygodnie rozłożyć na nich futon. 

Stelaż na futon z tatami - futon.pl

Tradycyjny stelaż pod futon

Tradycyjny stelaż futon jest wykonany obowiązkowo z drewna – musi być naturalny, a jednocześnie solidny. Jest to stelaż prosty, o minimalistycznym designie i niewielkiej wysokości. Jego obecność zapewnia lepszą izolację pod podłogi. Jednocześnie taka konstrukcja dobrze stabilizuje sam materac. Ważne jest, aby futon i jego stelaż miały tożsame rozmiary – w innym wypadku spanie na takim łóżku może być niewygodne.

Stelaż pod materac futon - futon.pl

Stelaż rozkładany – sofa ROOTS

To bardzo uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu łóżko futon ze stelażem może pełnić kilka funkcji. Na czym polega unikalność tej konstrukcji? Odpowiedź jest prosta: stelaż jest wyposażony w dodatkowy mechanizm, który pozwala regulować wysokość zagłówka oraz podnóżka. Dzięki temu z łóżka możesz korzystać również w roli leżanki w ciągu dnia, a nawet przekształcić je w swego rodzaju kanapę. Poza tym, jeśli po prostu lubisz, kiedy Twoja głowa w czasie snu jest uniesiona nieco powyżej poziomu ciała, możesz uzyskać taki efekt.

Regulacji podlega również twardość stelaża w odcinku lędźwiowym kręgosłupa – dzięki temu możesz jeszcze lepiej zadbać o swój komfort podczas korzystania z tej konstrukcji.

Stelaż pod materac z regulacją - futon.pl

Klasyczny stelaż łóżka + futon: czy to może zadziałać?

Załóżmy, że masz już ramę łóżka i stelaż elastyczny (z wypukłymi listewkami) i myślisz jedynie o zmianie materaca. Być może dotychczasowa rama odpowiada Ci pod względem designu albo po prostu jest wystarczająco nowa i solidna, więc nie chcesz jej zmieniać a listwy stelaża nie są zniszczone i spokojnie posłużą kolejne lata. Pytanie więc: czy tego typu stelaże pod materac sprawdzają się w połączeniu z futonem? Chociaż dedykowane konstrukcje są bardziej kompatybilne z japońskimi materacami, te klasyczne również będą z nimi dobrze współgrały. Pamiętaj jednak, że futony są cieńsze niż standardowe typy materaców. A to oznacza, że warto dobrze sprawdzić głębokość ramy, która znajduje się w Twojej sypialni i upewnić się, że materac w nią nie „wpadnie”.

Przeczytaj również: Stelaż pod materac – Postaw na wytrzymały materiał

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jaką ramę łóżka wybrać do futonu, skontaktuj się. z nami W naszej ofercie znajdziesz odpowiednie stelaże do takich materaców oraz całe łóżka w stylu japońskim. Sprawdź katalog i odmień swoją sypialnię na lepsze!