Zdrowy sen a długość życia – czy jedno idzie w parze z drugim?
Chcesz długo żyć? Zapewnij sobie zdrowy sen! Taką poradę można usłyszeć od wielu ekspertów. Czym w rzeczywistości jest jednak „zdrowy” sen? Ile powinno się spać, aby wesprzeć organizm? Jaką rolę pełni nocny odpoczynek? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak poprawić komfort snu i czemu to tak ważne.
Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny?
Statystycznie człowiek przesypia ok. 30% swojego życia. Już sam ten fakt wskazuje na poziom istotności nocnego wypoczynku. Ale czy wiesz, że w czasie, gdy Twoja świadomość jest wyłączona, w organizmie zachodzi ogrom procesów? To działania, które wykonują ciało i umysł, aby się zregenerować i przygotować na kolejne wyzwania.
W trakcie snu:
- zachodzą intensywne proces podziałów komórkowych i proces wzrostu (w okresie dziecięcym i we wczesnej dorosłości),
- jest stymulowany układ odpornościowy,
- zmienia się poziom hormonów,
- następuje regeneracja umysłu, a także mięśni.
Wszystkie te procesy i wiele innych przebiega poprawnie tylko, wówczas gdy ma miejsce zdrowy sen.
Zasady zdrowego i komfortowego snu
Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że mimo przespanych pełnych 8 godzin rano odczuwałeś zmęczenie, obudziłeś się z bólem głowy lub w ciągu dnia miałeś problemy z koncentracją? To najbardziej typowe sygnały, które świadczą o tym, że sen nie przebiegł prawidłowo, a organizm nie miał szansy się zregenerować.
Tymczasem sen jest zdrowy, gdy odpowiednio długa jego część to sen głęboki. To właśnie w tej fazie dochodzi do najbardziej intensywnej regeneracji ciała i umysłu. Jeśli jednak nie zadbasz o właściwy stan organizmu, faza snu głębokiego może trwać zbyt krótko.
Jak spać, żeby się wyspać?
Jakie są sposoby na zdrowy sen? W najbardziej ogólnym ujęciu należy stworzyć sobie optymalne warunki do wypoczynku. Pomóc mogą takie zasady zdrowego snu, jak:
- chodzenie spać o tej samej porze każdego dnia – dobrze, jeśli będzie to raczej późny wieczór (np. ok. 22) niż środek nocy,
- odstawienie wszelkich urządzeń elektronicznych, a zwłaszcza smartfona, co najmniej na godzinę przed porą zaśnięcia – chodzi zarówno o uspokojenie organizmu, jak i ograniczenie ekspozycji na niebieskie światło, które działa pobudzająco,
- wywietrzenie sypialni przed snem – pomoże to dobrze natlenić powietrze,
- obniżenie temperatury w sypialni – najlepiej śpi się, gdy temperatura jest niższa niż w ciągu dnia i wynosi np. ok. 20 stopni Celsjusza,
- unikanie późnego spożywania ostatniego posiłku – zadbaj o to, aby kolację zjeść najpóźniej na 2-3 godziny przed snem, aby pokarm miał szansę się „uleżeć” w żołądku,
- stosowanie technik medytacyjnych – np. pracy z oddechem czy jogi lub innych form relaksacji w godzinach wieczornych. Im bardziej będziesz wyciszony, tym lepiej zaśniesz.
Warto również pamiętać o tym, aby sypialnia była dobrze wyciszonym pokojem, najlepiej urządzonym dość minimalistycznie. Zatroszcz się również o jej dobre zaciemnienie, np. grubymi zasłonami lub roletami. Niewskazane jest umieszczanie telewizora w tym pomieszczeniu.
Ile godzin powinien trwać zdrowy sen?
Na pytanie o długość snu wcale nie istnieje jedna, oczywista odpowiedź. Jeszcze do niedawna uważało się, że optymalny czas snu mieści się w przedziale między 7 a 9 godzin. Mimo to, różne badania pokazują, że to wcale nie musi być wartość idealna dla każdego. Naukowcy podkreślają jednak, że gdy chodzi o zdrowy sen, to liczba przespanych godzin jest mniej ważna niż kwestia jakości tego snu. Dlatego jeśli czujesz, że np. 5-6 godzin w zupełności Ci wystarcza, nie zmuszaj się do spania dłużej ani też nie stresuj, że się nie wyśpisz. Obserwuj swój organizm i dopasuj rytm snu do jego naturalnych potrzeb!
Jak poprawić komfort snu?
Na jakość snu wpływa również to, jak komfortowe warunki do nocnego wypoczynku sobie stworzysz. Kluczowe jest oczywiście dobrej jakości łóżko, a przede wszystkim materac, jaki się na nim znajdzie. W ostatnich latach prawdziwym hitem dla osób, które cenią sobie zdrowy sen, są futony. To specjalne japońskie materace wykonane z naturalnych materiałów – wewnątrz znajduje się wypełnienie z kilku warstw bawełny. Są one cieńsze i twardsze od materaców, które znasz, ale ma to zbawienny wpływ na jakość snu. Dzieje się tak, ponieważ futony lepiej dopasowują się do anatomii kręgosłupa i pozwalają Ci przyjąć bardziej ergonomiczną postawę ciała. Poza tym są wykonane z oddychających materiałów, dzięki czemu sprzyjają utrzymaniu optymalnej temperatury w łóżku przez cały rok. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o futonach, koniecznie sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z doradcą klienta Futon.pl!
Jak zyskać czas na komfortowy sen?
Powyższe pytanie jest jednym, na które coraz trudniej znaleźć odpowiedź w nowoczesnym, rozpędzonym świecie. Warto jednak pamiętać o tym, że na zdrowy sen trzeba wygospodarować czas. Kiedy czujesz się wyspany, masz więcej energii do działania i przeżywasz dzień w bardziej świadomy sposób.
A jak to zrobić? Poza trzymaniem się z góry ustalonego harmonogramu kładzenia się do łóżka możesz również:
- wyeliminować niezdrowe, wieczorne nawyki – jak np. przeglądanie smartfona lub oglądanie telewizji przed snem,
- słuchać potrzeb organizmu – kiedy poczujesz się senny, mimo że to jeszcze nie Twoja pora, a masz taką możliwość, po prostu się połóż!
Wpływ zdrowego snu na długość życia
Zdrowy sen wpływa w znaczącym stopniu na sposób funkcjonowania organizmu ludzkiego, a co za tym idzie – na długość życia. Dlatego nie lekceważ tej części doby i zorganizuj nocny wypoczynek najlepiej, jak to możliwe. Powiedz „nie” niedosypianiu. Zacznij spać lepiej, a poczujesz różnicę.
Życzymy dobrej nocy!