Wymiary łóżka – standardowe i optymalne

Kategoria:: Meble i dodatki Data:

Wymiary łóżek sypialnianych to kilka standardowych propozycji dostępnych w salonach meblowych w regularnej sprzedaży plus opcja „łóżko na zamówienie”. Długość, szerokość, a czasami i wysokość łóżka dobiera się odpowiednio do własnych gabarytów, potrzeb i upodobań, bo liczy się wygoda spania, a także względem warunków lokalowych, jakimi się dysponuje, czyli przede wszystkim do wielkości pomieszczenia, w którym mebel ma stanąć. Jakie są optymalne wymiary łóżka drewnianego?

Najmodniejsze obecnie, ekologiczne łóżka wykonane ze szlachetnych gatunków drewna, o ponadczasowym, minimalistycznym designie, można nabyć – od ręki – w siedmiu różnych rozmiarach (90 cm x 200 cm, 100 cm x 200 cm, 120 cm x 200 cm, 140 cm x 200 cm, 160 cm x 200 cm, 180 cm x 200 cm i 200 cm x 200 cm). Który w jakiej sytuacji jest tym najwłaściwszym?

Wymiary łóżka do sypialni

Planując urządzenie sypialni i dobór do niej odpowiedniej wielkości łóżka, trzeba wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia i sposób ustawienia mebla. Dobrą zasadą aranżacyjną jest to, aby do łóżka było swobodne dojście – najlepiej z obu stron. Jego wymiary nie mogą więc sprawiać, że łóżko szczelnie pokrywać będzie powierzchnię od ściany do ściany. To nieestetyczne i zupełnie niefunkcjonalne. Z każdej strony (to jest z każdego lub przynajmniej z jednego) boku łóżka powinno zostać choćby pół metra wolnej podłogi. 

Wymiary łóżka dwuosobowego

W przypadku wymiarów łóżka małżeńskiego, którego długość standardowo wynosi obecnie 200 cm, przyjęło się zwracać uwagę przede wszystkim na szerokość – tu jest kilka wariantów. 

Najpowszechniejsza opcja dla dwojga, uznawana za wystarczająco komfortową (czy raczej za minimum tego, co niezbędne dla komfortu) to 160 cm. Dwuosobowe łóżka o wymiarach 160 cm x 200 cm to częsty wybór, bo będąc w miarę wygodnymi dla pary, nie zajmują one jednocześnie bardzo dużo miejsca w sypialni. Modele szersze są oczywiście – z każdym centymetrem – coraz wygodniejsze, bo zapewniają każdej z osób więcej przestrzeni. Jeżeli więc tylko metraż pomieszczenia na to pozwala, warto zdecydować się na model o wymiarach 180 cm x 200 cm lub nawet 200 cm x 200 cm. A w drugą stronę? 

Sprawdź również: Drewniane łóżko do sypialni – jak wybrać najlepszy model

No cóż... Łóżko małżeńskie 140 cm x 200 cm to już (zależnie gabarytów użytkowników) pewne ryzyko ciasnoty, a 120 cm x 200 cm to raczej pewność, że nie będzie się spać „po królewsku). Można to zresztą szybko przetestować w sklepie. Dwie osoby, które mają spać razem na danym łóżku powinny położyć się na nim obok siebie na wznak i włożyć dłonie pod głowę. Jeżeli w takich pozycjach ich łokcie dotykają się, oznacza to, że lepiej wybrać szerszy model łóżka do sypialni.

Wymiary łóżka jednoosobowego

Ogólna zasada – tak jak poprzednio – mówi o tym, że im łóżko jest większe, tym wygodniejsze i nie ma sensu kupować modelu mniejszego, jeśli ma się odpowiednią przestrzeń na większe łóżko. Standardowa długość jednoosobowego łóżka, która w większości przypadków jest wymiarem wystarczającym, to 200 cm. Przyjmuje się, że wygodę spania zapewnia łóżko, które jest co najmniej 20 cm dłuższe od wzrostu użytkownika. Dlatego bardzo wysocy ludzie zmuszeni są kupować łóżka wykonywane na specjalne zamówienie – pod określony wzrost. Standardowe wymiary łóżek jednoosobowych to 90 cm x 200 cm, 100 cm x 200 cm i 120 cm x 200 cm. Najpopularniejszym wyborem jest wariant pierwszy uznawany za minimalną wielkość niezbędną do zapewnienia komfortu śpiącej osobie.

Wymiary łóżka dziecięcego

Jeśli chodzi o wymiary łóżka dziecięcego, rzecz jest oczywista. W przypadku kilkulatków, dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym można kierować się zasadą – aktualny wzrost dziecka plus co najmniej 20 cm – i w ten sposób dobrać długość łóżka dla niego, albo po prostu nabyć łóżko standardowej długości, do której maluch przecież w końcu dorośnie. 

A co z wysokością łóżek?

Poza długością łóżka, którą dobiera się odpowiednio do wzrostu użytkownika, i jego szerokością – istotną przede wszystkim, gdy śpi się z kimś i/lub gdy przestrzeń sypialni jest mocno ograniczająca, jest jeszcze jeden – istotny dla niektórych wymiar łóżka, a mianowicie jego wysokość. Niskie lub wysokie modele mogą utrudniać bądź ułatwiać wstawanie z łóżka, co ma znaczenie przede wszystkim w przypadku osób starszych i/lub schorowanych albo niepełnosprawnych. Im większe zatem ktoś ma kłopoty ruchowe (często są to na przykład choroby stawów, trudności z utrzymaniem równowagi etc.), tym wyższe powinien mieć łóżko (nawet 60 – 70 cm), bo z niskiego trudniej się samodzielnie podnieść. Standardowo łóżka mają 40 – 50 cm wysokości, natomiast łóżka w stylu japońskim mniej więcej 30 cm.

 

Kup również: Sprawdzone preparaty i zasady pielęgnacji drewnianych mebli