Jaki materac do spania? Na kręgosłup dobry będzie...
Problemy z kręgosłupem wcześniej czy później dotykają niemalże każdego. Niektóre z nich są przejściowe, spowodowane na przykład chwilowym przeciążeniem, inne przechodzą w stany poważniejsze, wymagające większej uwagi i leczenia.
Szczęśliwie, czasy, w których jedynym remedium na bolące plecy były porady, by spać na twardych, drewnianych drzwiach lub na podłodze – minęły. Współczesne materace potrafią naprawdę wiele zdziałać. Oprócz zapewnienia ciału prawidłowego podparcia zapobiegającego powstawaniu przeciążeń i bólu, odpowiednio dobrany materac na bolący czy chory kręgosłup może także znacznie złagodzić już istniejące dolegliwości. Co zatem wybrać?
Jaki materac na chory kręgosłup jest najlepszy? Indywidualnie dobrany!
Nie ma jednego – uniwersalnego materaca dobrego na kręgosłup. Trzeba go dobrać indywidualnie – do konkretnych, bolących pleców. Kluczową kwestią jest rodzaj schorzenia i ewentualne ustalenie przyczyny bólu lub innych dolegliwości. Problemy z kręgosłupem powstają zwykle w wyniku ciężkiej pracy fizycznej lub zbyt długiej pozycji siedzącej – na przykład przed komputerem. Mogą mieć również swoją przyczynę w rozwijających się schorzeniach (te wymagają diagnozy i interwencji lekarskiej) lub nawet… w niewygodnej, nieprawidłowej pozycji spania. Jeżeli ból pleców pojawia się rano i krótko po rozpoczęciu dnia oraz aktywnego życia – znika, przyczyną może być źle dobrany materac.
Materac dobry dla kręgosłupa – czyli w zasadzie jaki?
Najogólniej mówiąc – dobrze dopasowany: do schorzenia i dolegliwości, masy ciała, wzrostu, kształtu sylwetki, indywidualnych upodobań... Każdy ma przecież inne uwarunkowania, które powinny zostać uwzględnione przy wyborze odpowiedniego modelu materaca najzdrowszego dla kręgosłupa. Dobre podparcie dla ciała, które musi zapewniać materac, oznacza przyjmowanie przez użytkownika takiej pozycji w czasie snu, która gwarantuje fizjologiczne ułożenie kręgosłupa (odpowiednie ugięcie materaca w okolicach największych krzywizn ciała: barków, bioder, głowy).
Twardość materaca zdrowego dla kręgosłupa a waga użytkownika
Większość materacy ma oznaczony przez producenta stopień twardości – od H1 do H4, gdzie H1 to materac miękki, a H4 materac twardy. Rosnąca skala twardości materaca pokrywa się zazwyczaj ze zwiększającym się ciężarem użytkownika, czyli im cięższa jest dana osoba, tym twardszy materac powinna mieć.
-
Materac miękki H1 – przeznaczony jest dla osób o masie ciała do 60 kg.
-
Materac średnio miękki H2 – dla osób o wadze od 50 do 80 kg.
-
Materac H3 średnio twardy – dla osób ważących od 80 do 100 kg.
-
Materac H4 twardy – dla osób o masie przekraczającej 100 kg.
Pamiętajmy, że wskazania wagowe są w pewnym zakresie umowne i wiele zależy również od osobistego poczucia komfortu. Oczywiście osoba o dużej masie ciała nie powinna raczej korzystać z miękkiego materaca, ponieważ nie ma on możliwości zapewnienia jej właściwego podparcia na całej długości kręgosłupa, jednak osoba o wadze około 70 kg może na przykład czuć się bardziej komfortowo, śpiąc na materacu średnio twardym, niż na średnio miękkim i warto to uwzględnić przy zakupie. Twardość dobrego materaca na chory kręgosłup lędźwiowy zazwyczaj oscyluje wokół średnich (nigdy skrajnych) wartości.
Osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa powinny dodatkowo wybór materaca skonsultować z lekarzem lub z rehabilitantem, którzy mogą niekiedy zalecić korzystanie ze specjalistycznego – ortopedycznego materaca.
Fot. Materac kieszonkowy dla dwóch osób o różnych preferencjach/potrzebach względem twardości podłoża do spania. Stworzony z myślą o bardzo dobrym podparciu dla kręgosłupa, łączy w sobie dwie strefy twardości (H3 i H4).
Materace piankowe – idealna podpora dla bolącego kręgosłupa
Materace piankowe są zdecydowanym sprzymierzeńcem w walce z bólem kręgosłupa. W przypadku tego typu dolegliwości powinna to być pianka wysokoelastyczna lub termoplastyczna, która zapewnia właściwą elastyczność punktową w każdym miejscu materaca i pozwala na idealne odwzorowanie krzywizny ciała, umożliwiając fizjologiczną pozycję kręgosłupa.
Materace sprężynowe na chory kręgosłup – tak, ale tylko niektóre
W przypadku materaca sprężynowego natomiast warto postawić na modele kieszeniowe, w których każda ze sprężyn pracuje oddzielnie, a duża ich ilość umożliwia zachowanie prawidłowej krzywizny kręgosłupa i skuteczne odciążenie mięśni okołokręgosłupowych. W przypadku materaca sprężynowego należy unikać sprężyn bonelowych (ich sposób ugięcia nie jest bowiem wystarczająco elastyczny dla bolącego kręgosłupa) na rzecz materaca typu pocket lub multipocket.
Stelaż jest tak samo ważny jak materac dla obolałego kręgosłupa
Materac w leczeniu schorzeń ortopedycznych ma działanie wspomagające. Chcąc skorzystać z pełni właściwości, które oferuje dany model materaca, należy pamiętać też o dobraniu do niego odpowiedniego stelaża. Tylko dzięki niemu bowiem materac może prawidłowo pracować, pozwalając na wykorzystanie wszystkich swoich zalet. Dodatkowo niektóre stelaże oferują opcję indywidualnego dopasowania twardości (ugięcia listewek) w części lędźwiowej – przy pomocy odpowiednio zamontowanych na poszczególnych lamelach suwadeł regulujących stopień ugięcia podstawy materaca.
Fot. Stelaż pomagający w równomiernym rozłożeniu ciężaru z manualną regulacją twardości w części lędźwiowej. Gęsto ułożone, bukowe listewki prawidłowo dopasowują się nawet do znacznego ciężaru.
Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego wybrać?
Ból wynikający z niewłaściwego trybu życia czy chwilowego przeciążenia pleców można próbować skorygować dobrze dobranym, wysokiej jakości materacem. W przypadku, kiedy dolegliwości wynikają z różnego rodzaju chorób (w tym przewlekłych) konieczne może okazać się użycie specjalistycznego materaca na problemy z kręgosłupem. Konstrukcja tego typu materaca (niezależnie od tego, czy jest to materac piankowy czy sprężynowy) zapewnia wielopunktowe, elastyczne podparcie umożliwiające – zależnie od przyjmowanej pozycji – odciążenie newralgicznych partii kręgosłupa.
Każdy materac, który ma być zdrowy dla kręgosłupa, powinien posiadać kilka stref twardości i wysoką elastyczność.
Zwalczanie bólu kręgosłupa to zadanie wielowymiarowe
Schorzenia kręgosłupa to duża grupa różnych dolegliwości. Stany poważniejsze lub przewlekłe wymagają specjalistycznej rehabilitacji. Te, które wynikają z niewłaściwego trybu życia, możemy spróbować korygować sami. Dobranie odpowiedniego materaca jest jednym ze sposobów. W przypadku ogólnego bólu pleców i kręgosłupa wystarczy postawić na dowolny model, odpowiadający masie ciała danej osoby. Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa wymaga stabilnego, wielopunktowego podparcia, które odciąża bolesny odcinek kręgosłupa. W tym przypadku sprawdza się materac z pianki termoplastycznej lub wysokoplastycznej, odwzorowujący kształt ciała leżącej na materacu osoby oraz stelaż z regulacją w odcinku lędźwiowym. W przypadku większości pozostałych problemów z kręgosłupem ulgę może przynieść dobrze dobrany, elastyczny materac (ze stelażem). Pamiętajmy, że jego dobranie jest nie mniej ważne niż sam materac dopasowany zarówno do wagi, jaki i do upodobań danego użytkownika.