Futon – czym jest, jak powstaje i jakie są rodzaje futonów?

Kategoria:: Meble i dodatki Data:

O tym, gdzie śpimy i czy śpimy długo czy krótko, decydujemy na ogół sami, ale o tym jak śpimy? Za ten aspekt naszego życia odpowiedzialne jest w dużej mierze łóżko, a konkretnie — materac. Jednym z nich jest futon — materac japoński. Kto, jeśli nie ludzie w kraju, gdzie kult pracy stoi na pierwszym miejscu, będą wiedzieli co znaczy dobra jakość snu i szybka regeneracja?

Futon spełnia te założenia i choć w świecie zachodnim coraz częściej funkcjonuje on w nieco odmienionej wersji, luźno nawiązującej do oryginału — główne cechy pozostają te same, bez względu na jego formę: naturalność i wygoda.

Co to jest futon?

Futon to tradycyjne, japońskie posłanie, które z czasem powędrowało do wielu krajów na całym świecie. Składa się ono z cienkiego materaca (shikibuton) z ekologicznym wypełnieniem, pokrytego naturalną bawełną. Pokrowiec posiada charakterystyczne dla futonów grube pikowanie. Posłanie może uzupełniać również pikowana narzuta (kakebuton), a dodatkiem bywa letni koc (taoruketto) lub poduszka z gryczanym wkładem (makura).

Charakterystyczny i bardzo różniący się od podejścia w naszej części świata jest sam sposób traktowania posłania, które rozkłada się jedynie na czas snu. Rano futon jest rolowany i składany w dogodnym miejscu. I choć materac w istocie nie wymaga takich codziennych zabiegów, od zawsze czynność ta podyktowana była brakiem miejsca w niewielkich japońskich mieszkaniach.

Western futon – japoński materac w wersji zachodniej

Mianem western futon określa się model dostosowany do odmiennych gustów zachodniego świata. Futon japoński jest cienkim (ok. 6 cm grubości) i dość twardym posłaniem. W wersji "western" zyskał dodatkową warstwę bawełny, lateksu, pianki, wyściółki kokosowej lub konopnej. To znacznie grubszy materac o większej elastyczności, ale również znacznie dłuższej trwałości.

Z oryginałem łączy go całkowicie naturalna struktura, pozbawiona sprężyn i wszelkich chemicznych dodatków. Najczęściej umieszczany jest on na dopasowanej do niego wielkością drewnianej ramie i, oczywiście, nie składa się go o poranku.

Rodzaje futonów

Współczesne futony pełnią rolę tradycyjną — miejsca do spania, ale coraz częściej są także wykorzystywane w meblach przeznaczonych do dziennego wypoczynku. Uniwersalnym i tradycyjnym wzorcem jest połączenie tych dwóch funkcji: posłanie w ciągu nocy i mebel (siedzisko) wypoczynkowy w ciągu dnia.

  • Futony do spania — jakość nocnego wypoczynku, jaką oferują futony sprawia, że właśnie jako posłanie są one wykorzystywane najczęściej.
  • Futon do siedzenia — możliwości wykorzystania materaca futonowego jest coraz więcej: od sposobu złożenia płaskiego materaca i uformowania go w wygodny kształt siedziska czy fotela, aż po rozłożenie na docelowym stelażu kanapy, fotela czy szezlongu.

Z czego i jak powstają futony?

Ideą wiodącą tworzenia każdego futonu jest jego naturalność. Wytwarza się je z bawełny, wełny, lateksu, włókien kokosowych lub konopnych, końskiego włosia. Każdy z tych materiałów ma odmienne właściwości i pozwala na uzyskanie określonych funkcjonalności.

  • Włókna konopne i końskie włosie utwardzają materac, nadając mu zwartą strukturę.
  • Lateks i włókno kokosowe zapewniają futonowi odpowiednią sprężystość. Kokos dodatkowo znakomicie utwardza materac.
  • Bawełna stosowana w wypełnieniu materaca pozwala na idealne dopasowanie do ciała osoby na nim leżącej, dzięki czemu likwiduje się napięcia mięśniowe, co pozwala na regenerujący wypoczynek.
  • Naturalne, bawełniane lub lniane pokrycie umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza, niezbędną, aby zachować futon w dobrym stanie.
  • Wełna owcza gwarantuje komfort cieplny i dodaje sprężystości.

Dlaczego warto kupić materac – futon?

Futony wymagają pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, których nie wykonuje się w przypadku innego rodzaju materaców. Dlaczego więc mielibyśmy zdecydować się na jego zakup? Powodów jest co najmniej kilka:

  • Zdrowe plecy i kręgosłup — futon jest dość twardym materacem, ale dzięki zastosowaniu odpowiednich – naturalnych materiałów, dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, dlatego sen jest prawdziwie relaksujący. Wielu rehabilitantów i fizjoterapeutów zwraca uwagę na korzyści płynące z używania materaców z włóknem kokosowym!
  • Rozwiązanie ekologiczne — głównym założeniem futonów jest 100% naturalność. Wypełnienie i pokrycie futonu nie szkodzą środowisku naturalnemu. Włókno kokosowe, wełna czy bawełna wymagają jednak zachowania regularnej higieny materaca odwracania, wystawiania na działanie słońca czy wietrzenia.
  • Dobry stosunek jakości do ceny — futony to jedne z najtańszych materaców na rynku, zwłaszcza biorąc pod uwagę olbrzymie korzyści płynące z wygodnego dla naszego ciała snu.

 Wybierając materac, należy go zawsze dobrać precyzyjnie do swoich potrzeb. Na rynku dostępne są futony w różnych rozmiarach (140x200, 90x200 i inne), a nawet specjalne futony dla dzieci. W związku z tym, że każdy z nich jest wykonywany indywidualnie, istnieje również możliwość dopasowania jego wymiaru i grubości do bardzo konkretnych wymagań.

Sofy i inne meble z materacem futonowym

Z czasem tradycyjny, prostokątny futon rozkładany do spania zaczął odnajdywać swoje miejsce w różnych „okolicznościach” i kombinacjach. Dzisiaj można spotkać siedziska wykonane z futonów, a także łóżka czy sofy na stelażach, gdzie futon pełni funkcję materaca do siedzenia.

Ewoluowała również jego forma: pojawiły się materace okrągłe, półokrągłe, łączone na czas spania w duży, okrągły materac lub formowane w charakterystyczne, stożkowe siedziska. Również tradycyjne, prostokątne futony składane w ciągu dnia, służą często jako wygodne, minimalistyczne fotele.

Jak dbać o futon?

Materace naturalne wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby utrzymać je w należytej formie. Kilka podstawowych zasad uchroni materac przed zbyt szybkim zniszczeniem.

  1. Nie przykrywaj! Jeżeli wystrój wnętrza i stan materaca na to pozwala, należy go zostawiać bez przykrycia i pościeli, aby naturalne wypełnienie było swobodnie wentylowane. Z tego powodu nie powinien on leżeć bezpośrednio na nieprzewiewnej powierzchni, zwłaszcza przez dłuższy czas, w pozycji rozłożonej.
  2. Składanie i rolowanie — umożliwia wentylację materaca oraz – co bardziej użyteczne — w trakcie tej czynności przywracany jest pierwotny kształt futonu, który zmienia się pod wpływem ciężaru śpiącej na nim osoby.
  3. Odwracanie — futony co pewien czas (mniej więcej co kilka tygodni) należy przewracać na drugą stronę w celu usprawnienia wentylacji i równomiernego wykorzystania materaca.
  4. Unikaj wilgoci! Jako materace naturalne, futony źle znoszą zamoczenie. Dlatego nie należy ich prać, czyścić na mokro ani chemicznie. Sprawną metodą oczyszczania futonu jest jego trzepanie i wietrzenie.

Wszyscy zainteresowani futonami mogą naocznie przekonać się o ich wygodzie i osobiście sprawdzić ich niezwyczajne właściwości w naszym sklepie w Łodzi. Odwiedź nas i przekonaj się, że warto!