Z czego robimy nasze futony?

Nasze futony wytwarzamy ręcznie z ekologicznych materiałów, takich jak: bawełna, wełna, lateks, włókna kokosowe lub konopne. To właśnie naturalne surowce oraz specyficzna konstrukcja nadają im unikatowe właściwości.

  • Włókna konopne i końskie włosie utwardzają materac, a kokos oraz lateks dodają mu odpowiedniej sprężystości - różnorodne kombinacje tych surowców zapewnią komfort jakiego szukasz oraz stabilne i pewne podparcie dla Twojego kręgosłupa na całej jego długości.
  • Bawełniane wypełnienie nie sprężynuje i dlatego umożliwia idealne dopasowanie futonu do anatomicznych krzywizn ciała – podczas snu Twoje mięśnie odpoczywają, organizm się odpręża, budzisz się wypoczęty i zregenerowany.
  • Sprasowana bawełna wypełniająca futon oraz pokrowiec z delikatnych włókien bawełnianych, wełny lub lnu, zapewniają swobodną cyrkulację powietrza – materac „oddycha” i wyrównuje temperaturę ciała. W trakcie upałów gwarantuje rześki sen, a gdy jest zimno, przyjemnie Cię ogrzewa.
  • 100% naturalne, roślinne surowce, bez żadnych chemicznych dodatków sprawiają, że materac... pachnie! Wietrzony i regularnie odwracany na drugą stronę, futon zachowuje zapach świeżości przez cały okres użytkowania.
  • Czy nasze surowce maja certyfikaty? Oczywiście! CERTYFIKATY
Hauptkategorie2-Futon-1024x500.jpg

Futon – po japońsku: posłanie

Idea futonu narodziła się ponad 2500 lat temu w Japonii. Słowo futon oznacza posłanie. To cienki materac zwany shikibuton, wypełniony zgrzebloną bawełną, obleczony w bawełniany pokrowiec z charakterystycznymi pikami oraz gruba, pikowana narzuta kakebuton. W skład tradycyjnego futonu może wchodzić również letni koc taoruketto i poduszka z wkładem gryczanym, tzw. makura.

W Japonii na noc tradycyjne futony są rozkładane na tatami, a w dzień rolowane i chowane, tak aby zyskać dodatkową przestrzeń i umożliwić swobodną wentylację mat. By utrzymać je w czystości, Japończycy regularnie wietrzą je na słońcu i trzepią specjalnymi bambusowymi trzepaczkami.

Western futon – co to jest?

Western futon lub po prostu futon jest luźnym nawiązaniem do tradycyjnego cieniutkiego i bardzo twardego shikibuton. Wzbogacony o dodatkowe warstwy bawełny oraz płyty lateksowe, piankowe, kokosowe lub konopne znacznie zyskał na grubości, elastyczności, miękkości i trwałości.

Podobnie jak oryginał nie zawiera sprężyn i jest zrobiony z ekologicznych i biodegradowalnych materiałów, które nie zawierają sztucznych, chemicznych dodatków. Dziś najczęściej układa się go w drewnianych rozkładanych ramach, które w dzień pełnią rolę sofy, a w nocy służą jako komfortowe łóżko.

Hauptkategierie2-Futonsofas-1024x500.jpg
Jak dbać o materac futonowy?

Jak dbać o materac futonowy?

Po pierwsze: nie przykrywaj!

W miarę możliwości pozostawiaj futon odkryty. To sprzyja swobodnej wentylacji i ogranicza rozwój roztoczy. To samo dotyczy spodu materaca - on też musi oddychać, nie kładźcie futonów na foliowanych panelach czy innej nieoddychającej powierzchni.

Po drugie: przewracaj!

Najlepiej co trzy lub cztery tygodnie. To zapobiega „zbijaniu się” bawełny i umożliwia wentylację futonu.

Po trzecie: roluj!

Futony są wykonane z naturalnych surowców, a więc mogą się ugniatać. Rolowanie materaca we wszystkich kierunkach, pozwala przywrócić jego pierwotny kształt i właściwości.

Po czwarte: ostrożnie z wodą!

Futony bardzo nie lubią wody. Ponieważ są wykonane z włókien bawełnianych, nie należy dopuszczać do zmoczenia materaca. Jeśli obawiasz się, że tego nie unikniesz, możesz przykryć swój futon specjalnym ochronnym pokrowcem. Tego rodzaju materaca nie można czyścić na mokro ani prać w kąpieli wodnej lub na sucho z użyciem środków chemicznych. Futon możesz za to wytrzepać, podobnie jak dywan.

Futon ma tolerancję rozmiaru - zakładamy +/- 3 % różnicę jako normę.

Pamiętaj, że wykonany z naturalnych surowców futon jest łatwopalny, dlatego nie powinno się pozostawiać w jego pobliżu otwartych źródeł ognia bez nadzoru.

Futon – komu będzie na nim najwygodniej?

Futony są rekomendowane wszystkim, którzy:

  • mają problemy z kręgosłupem lub nadwagę – sprasowana bawełna, którą są wypełnione, nie sprężynuje, lecz dopasowuje się do naturalnych kształtów ciała i stabilnie podpiera kręgosłup na całej jego długości;
  • są alergikami – wszystkie surowce, z których powstają futony, umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza. Wentylacja ogranicza rozwój roztoczy, które mogą działać alergizująco;
  • chcą spać w komfortowej temperaturze – dzięki naturalnym materiałom, które przepuszczają powietrze, w czasie gorących nocy do skóry jest doprowadzane i odprowadzane świeże powietrze, co zapobiega przegrzewaniu ciała i poceniu. Gdy jest zimno, sprasowana wełna kumuluje ciepło wytwarzane przez ciało;
  • poszukują ekologicznych rozwiązań, które są bezpieczne dla ludzi i środowiska – futony są wytwarzane z naturalnych i ekologicznie czystych surowców organicznych. Nie zawierają żadnych syntetycznych dodatków i substancji chemicznych. Są w 100% biodegradowalne i nie obciążają środowiska.

Futony są materacami raczej twardymi, dlatego osobom przyzwyczajonym do spania na miękkim posłaniu, w pierwszej chwili mogą wydawać się niezbyt komfortowe. Ale warto się przemóc, ponieważ spanie na zbyt miękkim łóżku nadmiernie obciąża kręgosłup oraz mięśnie i nie pozwala im efektywnie odpocząć. Długotrwały punktowy ucisk powoduje ból i odrętwienie oraz może prowadzić do zwyrodnień kręgosłupa.

Futon – komu będzie na nim najwygodniej?
Maty tatami – czy wiesz, że pochłaniają wilgoć z powietrza i obniżają temperaturę w pomieszczeniu?

Maty tatami – czy wiesz, że pochłaniają wilgoć z powietrza i obniżają temperaturę w pomieszczeniu?

Jaki chłód
Dotknąć czołem
Zielonej słomianej maty.

Nie wiemy, czy Czesław Miłosz był miłośnikiem mat tatami... Na pewno przetłumaczył powyższe haiku, które w XVII w. wyszło spod pióra japońskiego mistrza tego gatunku, Dama Sute-jo. Już wówczas tatami było doceniane za swoją niezwykłą zdolność do utrzymywania zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniu. Wszystko dzięki niepozornej trawie Igus, która pochłania wilgoć i dwutlenek węgla z powietrza, co sprzyja utrzymaniu we wnętrzu temperatury optymalnej do snu i odpoczynku.

Zapach i kolor tatami

Prawdziwe słomkowe tatami ma silny zapach, który przypomina aromat świeżego siana. Jednak wraz z upływem czasu zapach słabnie i całkowicie zanika. Pod wpływem światła zmienia się również kolor maty z jasnozielonego na jasnożółty.

Zapach i kolor tatami
Jak dbać o tatami?

Jak dbać o tatami?

  • Pamiętaj, że tatami lubi dobrą wentylację powietrza, zatem należy jak najczęściej pozostawiać je odkryte, by mogło się wietrzyć.
  • Nie umieszczaj tatami w zbyt gorących pomieszczeniach, wyposażonych w silne ogrzewanie podłogowe lub takich, w których byłoby narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Takie warunki wysuszają i w efekcie niszczą tatami.
  • Jeśli chcesz, by tatami jak najdłużej zachowało jasnozielony kolor, umieść je w zacienionym i chłodnym pomieszczeniu.
  • Musisz wiedzieć, że nowe tatami może zawierać luźne, małe kawałki sitowia i słomy, które wychodzą w czasie użytkowania. Łatwo temu zaradzić, odkurzając matę odkurzaczem.
  • Gdy potrzebujesz przechować tatami, zanim schowasz je do oryginalnego opakowania, upewnij się, że jest suche. Miejsce, w którym będzie leżeć powinno być dobrze wentylowane i zacienione. Najlepiej ułożyć je na płasko, w stosach. Można ewentualnie postawić pionowo, wzdłuż dłuższego boku – musi być ustawione prosto, by uniknąć wygięcia.

Jak czyścić tatami?

  • Tatami wymaga regularnego odkurzania. Ruch szczotki powinien odbywać się wzdłuż splotu sitowia.
  • Po odkurzeniu, tatami najlepiej przetrzeć lekko wilgotnym ręcznikiem. Ma to bardzo pozytywny wpływ na kolor, zapach oraz wytrzymałość maty.
  • Do usuwania plam z tatami należy używać czystej wody, ewentualnie z dodatkiem delikatnego mydła. Maty nie należy suszyć suszarką, powinna wyschnąć w sposób naturalny.
  • Od czasu do czasu dobrze jest „zamrozić” tatami. Gdy temperatura na dworzu spada poniżej zera, matę można wynieść na zewnątrz, podobnie jak robi się to z dywanami.
Jak czyścić tatami?
Tatami – wskazówki dla użytkowników

Tatami – wskazówki dla użytkowników

  • Po matach tatami nie należy chodzić w obuwiu. Ma to bardzo niszczący wpływ na powierzchnię maty, a ponadto jest sprzeczne z japońską tradycją.
  • Na tatami nie powinno się stawiać ciężkich mebli, które mogą spowodować punktowe wgniecenia i uszkodzenia maty.
  • Tatami może ślizgać się po powierzchni podłogi. Aby temu zapobiec, należy ułożyć pod matą podkładkę antypoślizgową.
  • Jeśli tatami wyłożona jest cała podłoga, co jakiś czas zamieniajmy ich położenie, by zużywały się równomiernie.

    Do druku