Zalety futonu – komu warto polecić japoński materac?

Kategoria:: Meble i dodatki Data:

Zainteresowanie kulturą Wschodu, a zwłaszcza jej aspektami związanymi ze zdrowiem i utrzymaniem dobrej kondycji, staje się coraz bardziej popularne. Europejczycy ćwiczą jogę, na lekki lunch wybierają sushi oraz wyciszają się, praktykując medytację. Oprócz tych obszarów, elementy kultury japońskiej pojawiają się również w naszych wnętrzach – choćby pod postacią aranżacji zaprojektowanych adekwatnie do zasad feng shui. Harmonia, symetria, użyteczność i minimalizm – to tylko niektóre z cech charakteryzujących dalekowschodnie inspiracje.

Wymienione wyżej założenia spełniać musi także sypialnia oraz znajdujące się w niej meble, ozdoby czy akcesoria – a wśród nich, oczywiście, łóżko. Najbardziej charakterystycznym elementem zaczerpniętym z kultury Japonii jest specjalny materac, czyli futon. Co sprawia, że materac futon do spania jest tak wyjątkowy i zyskuje coraz większą popularność? Dla kogo futon będzie odpowiednim wyborem i czy warto w niego zainwestować?

 

Futon – naturalny materac dla wymagających

Futon w wersji europejskiej różni się nieco od oryginalnej wersji japońskiej – wszystko po to, by zadowolić najbardziej wymagających klientów. Najważniejsza cecha „europejskiego” materaca typu futon to jego zwiększona grubość w stosunku do wersji japońskiej. Wynika to z faktu, że klienci ze starego kontynentu są po prostu statystycznie więksi i ciężsi – aby więc sen pozostawał komfortowy, do naturalnych materiałów (takich jak wełna, bawełna czy różne włókna roślinne) została dodana warstwa lateksowej pianki. Oprócz tego zasady konstrukcji futonu pozostały takie same – jest to materac o pikowanej powierzchni, stworzony z naturalnych komponentów, o estetycznym wyglądzie, możliwości szybkiego zwinięcia (niektóre modele) lub modyfikacji jego kształtu.

Jakie są zalety futonów – czy warto?

Przed podjęciem decyzji o zakupie materaca typu futon – który w porównaniu do materacy tradycyjnych, europejskich (piankowych, sprężynowych i innych) jest dość oryginalną konstrukcją, trzeba się zastanowić, jakie cechy są dla danego nabywcy priorytetowe w kontekście materaca. Jeśli jest to na przykład duża wysokość i miękkość, to futon zdecydowanie nie będzie dobrym wyborem. Jeśli jednak zwracamy uwagę na naturalne materiały, łatwość w czyszczeniu, lekkość, niewielkie gabaryty materaca i możliwość szybkiego schowania tego akcesorium, to futon z pewnością spełni te oczekiwania. Warto wiedzieć, że spanie na futonie jest znacznie zdrowsze niż na tradycyjnym posłaniu. 

Materac futonowy – komu jest polecany?

Futon, ze względu na swoją specyficzną konstrukcję, polecany jest przede wszystkim zwolennikom stosunkowo twardych materacy do spania. Co prawda obecnie dostępne są na rynku futony o różnym stopniu twardości, jednak nawet najbardziej miękki futon nie będzie tak samo miękki, jak tradycyjny materac piankowy czy sprężynowy. To z kolei sprawia, że futony idealnie sprawdzą się u osób cierpiących na bóle kręgosłupa lub po prostu chcących zadbać o zdrowie pleców, karku i ogólnie – o kondycję układu ruchu. 

Futon jako materac - idealne rozwiązanie dla kogo?

Ponadto futony polecane są osobom ceniącym sobie wielofunkcyjność domowych akcesoriów. Warto mieć bowiem na uwadze fakt, że futon można zwinąć lub złożyć i przechowywać przykładowo w szafie wnękowej (idealnie nadaje się więc dla nocujących w domu gości), ale również rozłożyć go na stelażu kanapy jako siedzisko lub uformować z niego fotel czy wręcz minimalistyczną leżankę.

Futon – materac dla alergika?

Futon doskonale sprawdzi się jako materac antyalergiczny. Z czego to wynika? Przede wszystkim z typu materiałów, z jakich jest wykonany. Są to naturalne tkaniny, takie jak wełna, bawełna włókna kokosowe czy len. Takie zestawienie surowców sprawia, że osoba śpiąca na futonie mniej się poci, jej organizm nie przegrzewa się, a to z kolei ogranicza namnażanie się bakterii. Ponadto naturalne materiały są łatwo się czyszczą, a lekkość futonu i jego mniejsze gabaryty pozwalają odkurzyć go, wietrzyć lub wytrzepać jeszcze dokładniej, niż dzieje się to w przypadku tradycyjnych materacy. Z tym z kolei powiązana jest możliwość częstszego i bardziej dokładnego usuwania alergenów. Naturalne tkaniny pozwalają też na swobodną cyrkulację powietrza, co ogranicza namnażanie roztoczy. 

Spanie na futonie przy bólach kręgosłupa

Futon to także idealnie twardy materac na ból kręgosłupa. Naturalne materiały wraz ze środkową warstwą lateksowej, dość sztywnej pianki dopasowują się nie tylko do naturalnych krzywizn kręgosłupa, ale również całego ciała. Ponadto futon, jako twardy materac do spania, ogranicza efekt „zapadania się” tych części ciała, które są najcięższe. 

Fizjologiczne ułożenie kręgosłupa na materacu typu futon jest szczególnie ważne dla osób, które odczuwają ból kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym, ponieważ to właśnie w tych miejscach miękkie materace nie są w stanie zapewnić prawidłowego podparcia. To jednak nie wszystko – z tych samych względów (chodzi o możliwość utrzymywania fizjologicznego ułożenia kręgosłupa) materac futon sprawdzi się również u osób cierpiących na nadwagę i otyłość, u których materace z miękkiej pianki (lub z pianki memory) mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Materac futon dla dziecka

Futon do pokoju dziecięcegi

Czy materac futon dla dziecka to dobry pomysł? Zdecydowanie tak! Przede wszystkim można go rozłożyć w pokoju malucha na podłodze, co w wieku kilku lub kilkunastu miesięcy jest dla dziecka wspaniałą atrakcją. Może wchodzić do swojego łóżka kiedy chce i wychodzić z niego, kiedy ma na to ochotę. Brak szczebelków czy nieosiągalnej dla malucha wysokości łóżka uczy go samodzielności przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. 

Interesuje Cię zakup futonu do dziecięcego pokoju? Przeczytaj nasz artykuł: Futon dla dziecka - dlaczego warto?

Ponadto – tak jak zostało to już wspomniane – materace futon są zdrowe dla kręgosłupa (dopasowują się do naturalnych krzywizn ciała dziecka), można je łatwo czyścić, a w przypadku małego pokoju futon bez problemu da się schować do szafy. Dodatkowo naturalne materiały zapewniają doskonałą wentylację i są odpowiednie dla dzieci cierpiących na alergie.

Jak długo można korzystać z futonu i ile kosztuje materac?

Podczas użytkowania o futon należy odpowiednio dbać – tak, jak o każdy inny materac. Ze względu na swoją specyficzną budowę, futon może „ubijać się” w miejscach największego nacisku. Aby temu zapobiegać, trzeba regularnie (średnio co około 4 tygodnie) przewracać go na drugą stronę, a także zamieniać część, na której kładziemy głowę z częścią, w której są nogi. Oprócz tego od czasu do czasu wskazane jest rolowanie i trzepanie futonu, aby zapobiegać zbijaniu się i nadmiernemu utwardzaniu niektórych miejsc. Futony zużywają się w różnym czasie i zależy to przede wszystkim od materiałów użytych do jego konstrukcji, wagi użytkownika, jak i od częstotliwości użytkowania oraz prawidłowej pielęgnacji. Taki materac może posłużyć nam nawet kilka lat.

Cena futonu zależy przede wszystkim od jego wielkości, ale również grubości oraz użytego do jego stworzenia materiału. Egzemplarze wykonane ze sztucznych tkanin będą tańsze, natomiast takim modelom daleko jest do oryginalnych, japońskich futonów. Cienkie materace, przeznaczone do użytku dla gości, można kupić w cenie już od 200 złotych – podobnie jak małe modele dla dzieci. Koszt naprawdę dużych futonów będzie wyższy, natomiast warto pamiętać, że pod względem ceny jest to o wiele bardziej korzystny wybór w porównaniu do materacy tradycyjnych – piankowych, sprężynowych czy lateksowych.

Najdroższy futon w ofercie futon.pl w popularnym rozmiarze 160x200 kosztuje 1700 zł podczas gdy najtańszy jedyne 720 zł.