Łóżko bukowe – do jakich wnętrz pasuje?

Kategoria:: Meble i dodatki Data:

Drewno to naturalny i szlachetny materiał, który – za sprawą różnorodności gatunków – sprawdza się doskonale praktycznie w każdej stylistyce. Odmienność cech i właściwości drewna poszczególnych gatunków jest ogromna. Jednym z chętniej wybieranych, w polskiej strefie klimatycznej, jest drewno bukowe. Meble zrobione z niego mają dość jednolity rysunek, bez wyraźnych słojów, o ciepłej, lekko różowej barwie. Łóżko z drewna bukowego dobrze harmonizuje między innymi ze stylami nawiązującymi do natury, z ascetyczną w wyrazie estetyką i/lub nowoczesnymi aranżacjami. Zerknijmy na udane zestawienia, w których łóżka bukowe z powiedzeniem mogą grać pierwsze skrzypce.

Łóżko bukowe w sypialni w stylu scandi

Jasne barwy, naturalność, prostota... Scandi to styl zaczerpnięty z estetyki urządzania wnętrz mieszkańców północy. Upodobanie do jasnej kolorystyki jest w ich przypadku koniecznością, ze względu na szerokość geograficzną, w której małą ilość światła dziennego mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego rekompensują sobie na wszelkie możliwe sposoby. Jednym z nich jest otaczanie się jasnymi barwami, ciepłymi, puszystymi tkaninami i fakturami ocieplającymi wnętrza w surowym, chłodnym klimacie.

Hygge na ciemne, zimne dni

Nie jest tajemnicą, że mieszkańcy każdego rejonu świata przed laty używali wyłącznie surowców, których mieli pod dostatkiem w swoim najbliższym otoczeniu. W przypadku Skandynawów jednym z nich jest – drewno, z którego budowano dosłownie wszystko. Z czasem wykształcił się styl, który stał się popularny i lubiany na całym świecie. Scandi łączy w sobie meble z drewna w jasnych, ciepłych barwach (np. łóżko z drewna bukowego, meble olchowe, brzozowe etc.) z bielą, szarością, pastelowymi barwami, światłem świec... tworząc atmosferę relaksu, wypoczynku i spokoju, czyli filozofii hygge – odpowiednika „slow life” w krajach anglosaskich.

Fot. BALETTO – łóżko bukowe 160x200 (140x200 i 180x200 również są dostępne) w swojej oszczędnej formie i ciepłym kolorze drewna współgra z pozostałymi elementami sypialni w stylu scandi.

Więcej modeli łóżek bukowych w uniwersalnej stylistyce pasującej do większości stylów i wnętrz do obejrzenia na naszych stronach.

Drewniane łóżko bukowe w aranżacji japandi

Co łączy Skandynawów i daleką Japonię? To wspólny styl w urządzaniu wnętrz, który powstał na bazie scandi i tradycyjnej japońskiej sztuki aranżacji przestrzeni. W kulturze japońskiej niezwykle mocno zakorzeniony jest szacunek dla tradycji i życie w zgodzie z naturą. Drewno jako budulec, świetnie się wpisuje w potrzebę tworzenia rzeczy trwałych, o doskonałej jakości. Naturalne oświetlenie, niskie meble, proste, bukowe łóżko, duża ilość przestrzeni i tekstylia z naturalnych materiałów dopełniają wygląd sypialni japandi.

Fot. Proste bukowe łóżko w sypialni, w stylu japandi, respektuje zamiłowanie do minimalizmu, stonowanych barw i oszczędności formy. Tutaj, podobnie jak we wnętrzach minimalistycznych, sprawdza się zasada less is more.

Łóżko z litego drewna bukowego w wystroju boho

Styl wolnych dusz, nawiązujący do kultury hipisowskiej, z silnymi inspiracjami Afryką i Orientem. Lubi radosne, niekonwencjonalne zestawienia barw, wygodę i naturę we wszelkiej postaci. W sypialni pojawiają się rośliny, dodatki ze starego drewna, naturalne materiały, patchworki, pamiątki z podróży, bibeloty.  Sypialnia w stylu boho jest pełna poduszek, miękkich koców, wzorzystych, kolorowych narzut i naturalnych dodatków. Zamiast tradycyjnego łóżka z tapicerowanym zagłówkiem, można wstawić proste łóżko z litego drewna bukowego z pojemnikami lub bez. Jako ulubiony styl paryskiej cyganerii, zawdzięcza jej swoja nazwę (bohema). Lubiany przez wszystkich ceniących oryginalność, swobodę w żonglowaniu kolorem i niezależność.

Sypialnia w stylu BOHO - Futon.pl

Fot. Sypialnia w stylu boho powinna być jasna, przestronna i dobrze oświetlona. Pomimo wolności i swobody tego stylu, ilość barw i dodatków nie powinna przytłaczać i powodować chaosu.

Bukowe łóżko w ekownętrzu, czyli drewno przede wszystkim

Styl ekologiczny szczególną uwagę przywiązuje do zostawiania jak najmniejszego śladu węglowego podczas urządzania wnętrz. Drewno, kamień, wiklina... są materiałami, dla których styl ekologiczny jest wręcz stworzony. Sypialnia eko to zdecydowanie drewniane meble i żywe rośliny tworzące przyjazną atmosferę wnętrza. Łóżko drewniane bukowe czy dębowe wpisują się doskonale w ideę trwałych mebli, bez potrzeby częstej wymiany, obciążającej środowisko naturalne. Ortodoksyjni zwolennicy ekostylu we wnętrzach starają się zachować również naturalne linie i kształty występujące w naturze. Drewno bukowe, jako jedno z najbardziej podatnych na zginanie, wpisuje się doskonale w ten trend, służąc do produkcji giętych mebli lub ich elementów.

Łóżko bukowe odnajduje się w różnych stylach 

W zasadzie nie ma stylu, który zdecydowanie odrzuciłby drewno jako materiał niepasujący do wnętrza. Łóżka bukowe, w wersji pomalowanej na biało, sprawdzają się również w bogato zdobionych wnętrzach prowansalskich czy shabby chic, a w ascetycznej formie – znajdą swoje miejsce także w minimalistycznej sypialni. Ich niezaprzeczalną zaletą, jako mebla, jest trwałość, twardość (drewno bukowe jest ciężkie, idealne do produkcji mebli poddawanych silnym obciążeniom) i zwarta struktura.

https://futon.pl/9443-large_default/lozko-bukowe-160x200-z-pojemnikiem-boho-lift.jpg

Fot. BOHO – łóżko bukowe wpisujące się, zgodnie ze swoją nazwą, w naturalny, pozytywny i różnorodny klimat stylu boho, ale równie dobrze odnajduje się (jak na zdjęciu) w minimalistycznych, nowoczesnych sypialniach.

Na koniec mała wskazówka praktyczna – jak dbać o łóżko bukowe

Ilość zabiegów pielęgnacyjnych jest uzależniona od sposobu wykończenia drewna. Lakierowana powierzchnia potrzebuje jedynie delikatnego przetarcia jej co pewien czas. Drewno naturalne, olejowane, ma otwarte pory i  wymaga regularnego nakładania wosku lub oleju (przeznaczonych specjalnie do konserwacji drewna) utrzymujących ramę łóżka we właściwej kondycji. Konserwacja zapobiega nadmiernemu wysychaniu, pękaniu i paczeniu drewna oraz wnikania zanieczyszczeń głęboko w jego strukturę. Drewno nie lubi nadmiernej wilgoci i temperatury, wiec aranżując sypialnię, warto wziąć te dwa aspekty pod uwagę – tym bardziej, że niewłaściwa temperatura wpływa również na komfort snu.